Government supports for innovation: When is promoting entrepreneurial entry suboptimal
İnovasyon için devlet destekleri: Yeni firmaların piyasaya girişini teşvik etmek ne zaman optimal değildir
- Tez No: 526804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KÜÇÜKŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Devletler, inovasyonu teşvik etmek ve sosyal refahı artırmak amacıyla, yeni girişimlerin Ar-Ge harcamalarına finansal destek sağlamakta ve girişimcilerin karşılastığı ticarileşme maliyetlerini sübvanse etmektedir. Girişimciliğin ve devlet desteklerinin homojen mallar üreten bir oligopol piyasa üzerindeki böylesi etkilerini incelemek için, yeni bir girişimin inovasyonunu piyasaya girerek ya da inovasyonu zaten piyasada yer alan bir firmaya satarak ticarileştirebildiği bir model kurulmuştur. İnovasyon, önce, şiddetli olmayan bir proses inovasyonu olarak düşünülmüş; sonrasında, bir ek model için, sabit üretim maliyetini düşüreceği farz edilmiştir. Sonuçlar ortaya koymaktadır ki daha fazla refah getiren yüksek dereceli inovasyonlar elde etmek için optimal bir politika tasarısı sadece faydalı değil, çoğu durumda gereklidir. Devletlerin satarak ticarilestirme yerine piyasaya girişi destekleme eğiliminin hem, girişim yeteri kadar inovatif değilse, şiddetli olmayan proses inovasyonu için hem de, piyasaya yeni girişi önleyen satın almanın gerçekleşmesi bekleniyorsa, sabit maliyet inovasyonu için amaçlananın aksine etki gösterdiği bulunmuştur. Bununla beraber, eğer girişim, yine, ehil bir yenilikçi değilse artan piyasa rekabeti şiddetli olmayan bir proses inovasyonu için yapılan Ar-Ge harcamalarını ve elde edilen inovasyonun derecesini azaltmaktadır. Sabit maliyet inovasyonu içinse, piyasaya giriş girişim için mümkün olduğunda, girişimi, daha az sıklıkla başarıya ulaşacak riskli projeler seçmeye sevk etmektedir. Bu şartlar altında, piyasaya girişi teşvik etmek yerine zaten piyasada yer alan firmaların inovasyonları satın almasını kolaylaştırmak devletler için tercih edilir bir seçenek olarak öne çıkmaktadır
Özet (Çeviri)
Governments evidently provide financial support for R&D expenditures of start-ups, and subsidies for commercialization costs of entrepreneurs with the aim of promoting innovation and increasing welfare. In order to investigate these implications of entrepreneurship and government supports for an oligopolistic market with homogeneous goods, I construct a model where a start-up can commercialize its innovation either by market entry or by sale to an incumbent firm. The innovation is first considered a non-drastic process innovation, and then, in an extension, it is supposed to reduce fixed production cost. The results reveal that an optimal policy scheme for government supports is not just beneficial but also required in most cases to achieve higher innovation levels yielding more welfare. Governments' bias towards favoring entrepreneurial entry over commercialization by sale is found to be counter-productive both for a non-drastic process innovation if the start-up is not innovative enough and for a fixed cost innovation if an entry-deterring incumbent acquisition is expected. In addition, for a non-drastic process innovation, increasing level of market competition diminishes the R&D expenditure and the resulting innovation level, if the start-up is, again, not an able innovator. For a fixed cost innovation, it inclines the start-up to choose riskier projects, that is, projects to arrive the product market less frequently, when market entry is possible for the start-up. Under such circumstances, facilitating incumbent acquisition instead of promoting entrepreneurial entry seems to be a preferable option for governments.