Güneş enerjisi sistemleri ve EMF ölçümleri analizi
Solar energy systems and EMF analysis ofmeasurements
  1. Tez No: 526810
  2. Yazar: DEFNE OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tez çalışmasında, yenilenebilir enerji sistemlerinden güneş enerji sistemleri ile ilgili performans analizleri amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, 169 KW lık ongrid güneş santral verileri ile analizler yapılmıştır. Tez çalışmasının birinci bölümünde, dünyada yaygın olarak kullanılan enerji kaynakları ve yenilenebilir enerjiye yönelim ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Yenilenebilir enerji çeşitlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi ile kurulan ongrid ve offgrid sistemlerle alakalı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise gerçek ongrid sistem üzerinden incelemeler yapılmıştır. Ayrıca ev ve iş ortamı ile ongrid santral arasındaki elektriksel ve manyetik radyasyon analizi yapılmıştır. Sonuç bölümünde tüm analizlerin genel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to have data analysis of performance analysis about renawable solar energy systems. In this direction, analyses with 169 KW ongrid solar santral solar system data. In the first part of thesis, explanations has made about the most common energy resources and orientation to renawable energy. Mentions made about renawable energy. In the second part informations it is given informations about ongrid and offgrid systems established by renawable energy systems. In the third part of thesis researches has been made on real ongrid systems. As a result; a general evaluation of all analyzes was made.