Gölcük volkanizmasına (Isparta güneyi) bağlı farklı pomza düzeylerinin mineralojik ve jeokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of geochemical and mineralogy features of pumice layers within the Gölcük volcanism(South Isparta)
- Tez No: 526858
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışma alanı Güneybatı Anadolu'da Isparta ve Burdur şehir merkezleri arasında bulunmaktadır. Bu çalışmada Gölcük volkanizmasına bağlı olarak oluşan farklı düzeylerdeki pomzanın mineralojik ve jeokimyasal nitelikleri araştırılmış ve incelenmiştir. Bu amaçla çalışma alanından alınan örnekler mineralojik ve jeokimyasal anlamda analizlere tabi tutularak incelenmiştir. Örneklerin jeokimyasal incelemeleri sonucunda ise ana ve iz element değerleri, bunun yanı sıra nadir toprak elementleri tespit edilerek çeşitli diyagramlarda değerlendirilmiştir. Piroklastik istifin tabanında bulunan pomzaların toplam alkali silika (TAS) diyagramına göre trakidasit, trakibazalt ve bazaltik trakiandezit bileşimli olduğu daha üstlere doğru ise trakiandezitik ve en üstünde bulunan pomzaların ise trakitik bileşimli olduğu belirlenmiştir. Jeokimyasal analiz sonuçlarına göre pomzaların majör oksit miktarları ortalama SiO₂ %57.14, Al₂O₃ %16.76, Fe₂O₃ %4.85, MgO %1.60, CaO %4.13, Na₂O %4.38, K₂O %4.91, TiO₂ %0.45, P₂O₅ %0.34, MnO % 0.20, Cr₂O₃ %0.02'dir. Pomzalar Ba, Th ve nadir toprak element içeriği bakımından diğer iz elementlere göre zenginleşme göstermektedir. Yapılan araştırma sonucu Gölcük volkanizmasının farklı dönemlerinde pomza seviyelerinin ve paleotoprak düzeylerinin piroklastik istif içerisindeki konumuna göre en az 10 kez püskürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is located between Isparta and Burdur city centers in Soutwest Anatolia. In this study, investigation of geochemical and minerology features of pumice layer within the Golcuk volcanism. For this purpose, the samples taken from the study area were analyzed by subjecting them to mineralogical and geochemical analyzes. As a result of the geochemical analyzes of the samples, the major and trace element values and rare earth elements were identified and evaluated in various diagrams. The rocks at the bottom of the pyroclastic stack are composed of trakidacite, trakibazalt and basaltic trachyandesite according to the total alkali silica diagram (TAS). At the top, trachyandezit and it is determined that the pumice located at the top are trachyte. Average major oxide amounts of pumices according to geochemical analysis results SiO₂ %57.14, Al₂O₃ %16.76, Fe₂O₃ %4.85, MgO %1.60, CaO %4.13, Na₂O %4.38, K₂O %4.91, TiO₂ %0.45, P₂O₅ %0.34, MnO % 0.20, Cr₂O₃ %0.02. Trace elements Ba, Th element content and rare earth elements have been determined to be rich in content. The result of the research is that during different periods of the Gölcük volcanism, the pumice levels and paleotoprak levels according to the position in the pyroclastic stack at least 10 times sprayed.