Kükürt boyamada ekolojik indirgen maddelerin incelenmesi
Examination of ecological reduction materials in sulfur dyeing
  1. Tez No: 526861
  2. Yazar: KÜBRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA OKTAV BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, kükürt boyamada kullanılan ve çevreye zararlı olan indirgen maddelerin yerine doğal esaslı alternatif maddeler kullanılarak boyama flottesi üzerine etkilerinin incelenmiştir. Günümüz ekolojik sorumluluklarına paralel olarak tektil sektöründe kullanılan konvansiyonel yöntemlerin yerini, ekolojik ve çevreye dost malzemelerin kullanıldığı alternatif yöntemler almaktadır. Yapılan tez çalışması kapsamında ticari kullanım oranı yüksek olan pamuklu kumaşların kükürt boyamada indirgen madde olarak konvensiyonel zırnık (Na2S)'ın ve firmaların önerdiği Reducing Agent D powder yerine doğal esaslı melas kullanılarak ekolojik ve boyama özellikleri geliştirilmiştir. Kumaş numunelerinin boyama işlemi sektörde yaygın olarak kullanılan kükürt boyarmaddelerin kullanımı ile yapılmıştır. Boyama işlemi için boyarmaddenin temin edildiği firmanın uyguladığı reçeteler kullanılmıştır. Kükürt boyama prosesinde indirgen madde olarak zırnık, melas, Archroma firmasının ürettiği Reducing Agent D powder maddeleri kullanılmıştır. Bu indirgen maddelere firmanın önerdiği reçete doğrultusunda yapılan boyama işlemi öncesi ve sonrası flotte iletkenliklerinin ölçüm işlemi yapılmış ve elde edilen boyama sonrası kumaş numunelerinin renk koyuluğu ve haslık değeri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of the use of naturally occurring alternative materials on dyeing flotas were investigated in place of reducing materials which are used in sulfur dyeing and are harmful to the environment. Parallel to today's ecological responsibilities, we describe the location of methods, ecological and environmentally friendly materials. Within the scope of the planned thesis study, the ecological and dyeing properties of cotton fabrics with high commercial use rate were improved by using naturally occurring molasses instead of conventional reducer (Na2S) and companies recommended as reducers in sulfur dyeing. The dyeing process of the fabric samples was carried out by the use of sulfur dyes which are widely used in the industry. For the painting process, the prescription applied by the company is used. In the sulfur dyeing process, Reducing Agent D powder materials, such as zirconium, molasses and Archroma, were used as reducing agents. The conductivities of the float were measured before and after the dyeing process in the direction of the recipe recommended by the company and the color depth and fastness value of the fabric samples obtained after dyeing were examined.