Comparison of third party logistics service provider selection criteria for turkish and european companies
Üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcısı seçim kriterlerinin türk ve avrupalı şirketler için karşılaştırılması
  1. Tez No: 526867
  2. Yazar: GİZEM SAĞIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Türk ve Avrupalı şirketler arasındaki üçüncü parti lojistik servis sağlayıcı seçim kriterleri kıyaslanmaktadır. Değerlendirme için iki ana bölümden oluşan bir anket hazırlanmıştır. Anketin ilk kısmında şirket hakkında genel bilgiler sorulmuştur. İkinci kısımda ise literatür taramasına dayalı olarak belirlenmiş 13 tane üçüncü parti lojistik servis sağlayıcısı seçim kriterinin değerlendirilmesi istenmiştir. Bu kriterlerin önem dereceleri beş puanlık Likert ölçeği ile değerlendirilmiştir. Ölçekteki 1- kesinlikle katılmıyorum, 2-katılmıyorum, 3-kararsızım, 4-katılıyorum ve 5- kesinlikle katılıyorum anlamına gelmektedir. Anket için Türkiye'den 103 ve Avrupa'dan 36 cevap alınmıştır. Türkiye'deki şirketler için güvenilirlik, hizmet kalitesi ve yönetim kalitesi en önemli kriterler olarak belirlenmiştir. Avrupa'daki şirketler için ise güvenilirlik, müşteri odaklı hizmet çeşitliliği ve iyi iletişim becerileri en önemli kriterler olmuştur. Anket cevaplarının analizi için SPSS yazılımı kullanılarak hem parametrik hem de parametrik olmayan testler yapılmıştır. Bu testler Bağımsız Örneklem T Testi ve Mann Whitney U testidir. Her iki test sonucuna göre; sistem kaynaklarının yeterliliği, lokasyon ve mali istikrar kriterleri açısından Türkiye ve Avrupa arasında istatistiksel olarak farklılık bulunmuştur. Bu kriterler, Avrupa'ya kıyasla Türkiye için daha önemlidir. Son olarak, SPSS kullanılarak katılımcı firmaların özelliklerine göre seçim kriterlerinin nasıl değiştiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, third-party logistics (3PL) service provider selection criteria between Turkish and European companies are compared. A survey, consisting of two main parts, is prepared for comparison. The first part of the survey contains questions regarding the general information about the companies and the second part contains questions to determine the importance degree of thirteen third-party logistics provider selection criteria, which are determined based on the literature review. The Five-point Likert scale is used in the survey, where 1 indicates strongly disagree, 2 disagree, 3 undecided, 4 agree and 5 strongly agree. One hundred three responses are received from Turkey and 36 are received from Europe for the survey. The data is analyzed using SPSS software. Dependability, service quality and management quality are determined as the most important criteria for third-party logistics service provider selection in Turkey, and dependability, flexibility and good communication skills are determined as the most important criteria for third-party logistics service provider selection in Europe according to survey results. Parametric and nonparametric, Independent Samples T and Mann Whitney U tests are performed in SPSS for survey response analysis. According to the results of the tests, system capabilities, location and financial stability criteria are statistically different between Turkey and Europe. These criteria are much more important for Turkish companies compared to the European companies. Lastly, a comparison is made for the selection criteria according to participating company profiles.