St.Bartholomeus Kilisesi'nin yapısal analizi ve mevcut hasar durumunun belirlenmesi
Structural analysis of the St.Bartholomeus Church and determination of the current damage state
  1. Tez No: 847008
  2. Yazar: BUSE SERTKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye'deki yapılara bakıldığında halen yığma yapıların yaygın olduğunu görmekteyiz. Ayrıca tarihi miras açısından zengin olan ülkemizde yine birçok tarihi yığma yapı bulunmaktadır. Bu sebeple tarihi yapılara uygulanacak olan müdahale ve güçlendirme gibi geri kazanımların yapılabilmesi için öncelikle tarihi yapının inşa edilme biçiminin, malzeme ve yapısal özelliklerinin, mevcut durumunun, statik ve dinamik yüklemeler altında ne tür bir davranış sergilediğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Yığma yapılar, meydana gelen büyük depremlerden en fazla zarar gören yapılardan biridir. Ülkemizin deprem kuşağında olması göz önünde bulundurulduğunda gelecekte oluşabilecek depremlerde bu tür tarihi yığma yapılarda hasarların en aza indirilmesi, statik ve dinamik analizlerinin doğru bir şekilde yapılması ve birçok disiplinin birlikte çalışma yapmasıyla gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Yüksek lisans tezi kapsamında hazırlanan bu çalışmada öncelikle tarihi yığma yapılar hakkında genel bilgiler verilmiş olup St. Bartholomeus Kilisesi özelinde detaylı bilgiler sunulmuştur. Bu anlamda St. Bartholomeus Kilisesi'nin tarihçesi, mimari özellikleri, mevcut durumu, malzeme özellikleri, bulunduğu bölgenin depremselliği, ile ilgili bilgiler verilmiştir. Daha sonra SAP2000 programı ile sonlu elemanlar modeli oluşturularak yapısal analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada sabit ağırlığı altında ve zaman tanım alanında doğrusal deprem analizleri yapılarak yapının gerilme dağılımları incelenmiştir. Analiz sonuçları ile kilisenin mevcut durumu kıyaslanarak meydana gelen hasarların sebepleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When we look at the structures in Turkey, we see that masonry structures are widespread. In addition, there are many historical masonry structures in our country, which is rich in historical heritage. For this reason, in order to make recovers such as intervention and strengthening to the historical structures, it is necessary to determine the behavior of the structure, material and structural properties and current status of the structure, under static and dynamic loads. Masonry structures are one of the most vulnerable structures against major earthquakes. Considering that our country is in highly seismic zone, it is important for our country to minimize damage in such historical masonry structures in case of earthquake that can happen in the future, to make static and dynamic analyzes correctly and to take the necessary measures by taking many disciplines together. In this study, which was prepared for the master's degree, first of all, general information about historical masonry structures was presented and detailed information was given about the St. Bartholomeus Church. In this sense, history, architectural features, seismicity, current situation and material properties related to St. Bartholomeus Church have been explained in detail. Then, finite element model was created using SAP2000 software and structural analyses were made. In this study, stress distribution of the structure were examined by performing linear analysis considering gravity loads and time history analysis. The results of the analysis were compared with the current situation of the church and the causes of the damage were determined.