Zonklama kuşağı sınırında kromosferik aktivite belirteçlerinin belirlenmesi
Determination of chromospheric activity indicators at the pulsation strip
- Tez No: 526884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALİ DAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Kepler Veri Tabanı'ndan belirlenen KIC 2557430 ve KIC 8043961 sistemlerinin doğası ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Her iki sistem içinde PERIOD04 programı yardımıyla frekans analizleri yapılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen frekanslar incelenmiş ve sistemlerde zonklama ile leke kaynaklı değişimler olduğu anlaşılmıştır. PHOEBE V.0.32 yazılımı ile literatürde, ilk kez, her iki sistem için ışık eğrisi analizleri yapılmıştır. KIC 2557430 için yapılan ışık eğrisi analizi sonucunda üçüncü cismin varlığının olduğu görülmüştür. Işık eğrisi analizlerinden elde edilen parametreler ile her iki sistemin baş ve yoldaş bileşenlerinin evrim durumu incelendiğinde, KIC 2557430'un baş bileşeninin γ Dor türü bir değişen yıldız olduğu görülmüştür. Her iki sistemin minimum zamanlarının değişimi incelenmiş ve KIC 2557430 için büyük kütleli yıldızdan küçük kütleli yıldıza bir madde aktarımı olduğu görülürken; KIC 8043961 sisteminin ise bir üçüncü cisme sahip olduğu anlaşılmıştır. Aynı zamanda KIC 2557430 sisteminin mevcut gözlem verisinden toplam 69 flare elde edilmiş ve elde edilen bu flarelerin parametreleri hesaplanıp, OPEA modeli ile modellenmiştir. Bu modelleme sonucunda flarelerin birbirinden farklı iki grup oluşturduğu anlaşılmıştır. KIC 8043961 sisteminin tayf ve frekans analizinden sistemin hem γ Dor hem de δ Scuti türü zonklama değişimi sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is tried to figure out the natures of KIC 2557430 and KIC 8043961, which were selected from the Kepler Database. For both systems, the pulsation frequency analyses were performed with PERIOD04 program. Examining the frequencies found from the analyses, it was found that both systems exhibit some variations caused by the pulsation and stellar spots. Light curve analysis was performed for both systems by PHOEBE V.0.32 software for the first time in the literature. In the case of KIC 2557430, it is seen that there is a third light excess as a result of light curve analysis. Considering the evolutionary status of the primary and secondary components of both systems depending on the parameters obtained from the light curves analyses, the primary component of KIC 2557430 was found to be a γ Dor type variable star. Examining the minimum time variations of both systems, it was suggested that there is a mass transfer from massive component to low mass component in the case of KIC 2557430. In the case of KIC 8043961, some signs were found for a third body. At the same time, 69 flares were obtained in total from the available data of KIC 2557430, and the parameters of these flares were calculated and modeled by the OPEA model. As a result of the model, it was found that the flares consist of two separate groups. From the spectral and frequency analyses of the KIC 8043961 system, it was determined that the system exhibits both the γ Dor and the δ Scuti type pulsations.