İşçilerin sosyal medya paylaşımlarının işveren tarafından denetimi ve iş ilişkisine etkisi
Employer's supervision of social media activities of workers and its effect on labour relation
  1. Tez No: 526906
  2. Yazar: ORHAN ÜRÜNCAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE BURCU YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Canlılar için çevreyi izlemek evrimsel süreçte hayatta kalabilmek adına önemli bir araçtır. Biliş düzeyi yüksek canlılarda hayatta kalabilmek ise izlemeden daha karmaşık gözetim davranışlarını gerektirmektedir. Çünkü grup üyelerine uygulanan gözetim iktidarın gücünü sürdürebilmesini sağlamaktadır. Güç sahibi insanların gerçekleştirdiği gözetim davranışları tarihle birlikte çeşitlenmiştir. Ücretli emeğin ortaya çıkması bu çeşitlenmede işçiyi gözetimin odağı haline getirmiştir. Elbette, iktidarın gözetim uygulamaları ile somutlaşan gücünün karşısında insanlar, çalışma yaşamında da geçerli olmak üzere güç sahiplerinden korunmak için kamu özgürlükleri adıyla somutlaşan çeşitli hak ve özgürlükler için mücadele etmişlerdir. Dolayısıyla, gözetim için yeni bir pencere açan işçinin sosyal medya kullanımının da kamu özgürlükleri çerçevesinde korunması gerekmektedir. Bu çalışmada öncelikle işçinin sosyal medyada gözetimine zemin hazırlayan kavramlar ele alınmıştır. Devamında, işçinin sosyal medya kullanması sırasında dikkat çeken ifade özgürlüğü, özel yaşamın gizliliği hakkı ve kişisel verilerin gizliliği hakkı kısaca açıklanmıştır. Son bölümde, işçinin sosyal medya kullanması nedeniyle ortaya çıkan bu kamu özgürlükleri ile iş ilişkisinden doğan hak ve borçları açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bölümün devamında sosyal medya gözetiminin işveren açısından hukuka uygunluk sebeplerine yer verilmiştir. Son olarak sosyal medya gözetiminin hukuka aykırı ve uygun gerçekleşmesi durumlarında ortaya çıkabilecek sonuçlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Monitoring the environment for the all living creatures is an important tool to survive in the evolutionary process. Surviving in higher levels of cognition requires surveillance behaviors more complicated than monitoring. Because the supervision of the members of the group ensures that the power can sustain itself. The surveillance behaviors carried out by people in power have diversified along with history. The emergence of paid labor has made workers to become the focus of surveillance in this variety. Of course, people have struggled against various powers and freedoms embodied in the name of public freedoms in order to protect themselves from people in power, even in their working lives, against the power embodied in the surveillance practices. Therefore, the usage of social media by workers which opens a new window for surveillance must also be protected within the framework of public freedoms. In this study, firstly the concepts that prepare the basis for the supervision of the workers on the social media are discussed. The following briefly explains the freedom of expression, the right to private life and the right to privacy of personal data, which stand out during the use of social media by workers. In the last chapter, these public freedoms arising from the use of social media by workers are evaluated in terms of the rights and obligations arising from labour relations. Reasons for compliance with the law for employer's social media surveillance has been included in the following of the chapter. Finally, the outcomes of social media surveillance that may arise in cases where it is illegal and legal are emphasized.