Ülkemizde intifa hakkının vergilendirilmesi ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of the taxation of usufruct in our country
- Tez No: 526962
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHAT BİNNUR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İntifa hakkı tesisi işleminin hukuki mahiyeti ve intifa hakkı tesisi karşılığında elde edilen gelirin niteliği ve vergilendirilmesi hususu ile ilgili Türk Vergi mevzuatında net bir düzenleme olmaması sebebiyle, söz konusu hak kapsamında elde edilen gelirin niteliği ve bu gelirin vergilendirmesi hususunda mevzuatta uzun zamandır ihtilaf yaşanmaktadır. Bu çalışmada öncelikle mülkiyet, kuru mülkiyet ve intifa hakkı kavramlarının medeni hukuktaki ayrıntılı tanımları verilmekle beraber; medeni hukuk konusu olan intifa hakkının özellikleri ve çeşitleri, intifa hakkının kazanılması ve sona ermesi, intifa hakkının sona ermesinin sonuçları ve intifa hakkının hükümlerine değinilmiştir. Çalışmanın devamında vergi sistemimizde, intifa hakkı tesisi sonucuyla elde edilen gelirin, mevzuattaki görüşler, Vergi idaresinin uygulamaları ve yargı kararları uyarınca ne şekilde vergilendirildiği anlatılmaktadır. Çalışmanın sonucunda, intifa hakkı tesisi işleminin hukuki mahiyeti ve intifa hakkı tesisi karşılığında elde edilen gelirin vergi sistemimizdeki vergi tipleri uyarınca vergilendirilmesi değerlendirilmiş ve mevzuattaki ihtilafların giderilmesi için çözüm yolları ve Gelir Vergisi Kanunu'na ilave hüküm önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since there is no clear arrangement in the Turkish tax legislation regarding the legal nature of the establishment of usufruct and the nature and taxation of the income obtained against the usufruct, there has been a long time conflict in the legislation regarding the quality of income and the taxation of such income. In this study, firstly, the concepts of property, dry property and usufruct are given detailed definitions in civil law; the properties and types of the usufruct of civil law, the acquisition and expiration of the usufruct, the consequences of the termination of the usufruct, and the sentences of the usufruct. In the course of the work, the tax system tells how the income obtained as a result of the usufruct facility is taxed according to the legislative opinions, practices of the tax administration and judicial decisions. As a result of the work, the taxation of the establishment of usufruct and the income obtained for the usufruct establishment was assessed in accordance with the tax types in our tax system, and solutions for resolving disputes in the legislation and the provision of additional provision for the Income Tax Law were introduced.