Örgütsel sessizlik, örgütsel adalet ve işe yabancılaşma arasındaki ilişkiler: Hizmet sektöründe bir uygulama
The relationship between organizational silence, organizational justice and alienation to work: An application in the service sector
  1. Tez No: 526976
  2. Yazar: KAAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmada, iş görenlerin örgütsel sessizlik, algıladıkları örgüt ve işe yabancılaşma düzeylerinin belirlenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda hizmet sektöründe faaliyet göstermekte olan bir işletmenin 396 kişiye anket uygulanmıştır. Uygulanan anket formunda örgütsel sessizlik ölçeği, örgütsel adalet ölçeği, işe yabancılaşma ölçeği ve kişisel bilgi formu yer almaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre örgütsel sessizliğin işe yabancılaşma üzerinde anlamlı bir etkisi vardır. Örgütsel sessizlik faktörlerinden kabul edilmiş sessizlik, savunma amaçlı sessizlik, savunma amaçlı seslilik ve örgüt yararına seslilik işe yabancılaşmayı artırırken; kabul edilmiş seslilik ve örgüt yararına sessizlik işe yabancılaşmayı azaltmaktadır. Bununla birlikte katılımcıların algıladıkları örgütsel adaletin de işe yabancılaşma üzerinde anlamlı etkisinin olduğu görülmüştür. Buna göre etkileşim adaleti işe yabancılaşmayı artırırken, prosedür adaleti azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine organizational silence, level of alienation of organizations and work they perceive. It is also aimed to reveal the relationship between these variables. To this end, a questionnaire was applied to 396 persons who are active in the service sector. Organizational silence scale, organizational justice scale, work alienation scale and personal information form are included in the questionnaire form applied. According to findings from the research, organizational silence has a significant effect on alienation to work. Silence recognized as an organizational silence factor, silence for defensive purposes, voice for defense and voice for organizational purposes increase alienation to work; accepted voice and silence for the benefit of the organization reduce the alienation to work. However, the organizational justice perceived by participants was also found to have a significant effect on alienation to work. Accordingly, while interaction justice increases work alienation, the procedure reduces justice.