The effects of source credibility, parasocial relations and brand fit on the attitude towards the internet celebrity and the brand
Kaynak güvenilirliği, markayla uyum ve parasosyal ilişkilerin internet ünlülerine ve markaya yönelik tutuma etkileri
  1. Tez No: 526977
  2. Yazar: SİNEM ÜMEYİŞ SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ESER TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bugünün dijital dünyasında, internet ünlüleri markaların ürünlerini tanıttırmak ya da kendileriyle ilgili bilinirlik yaratmak istedikleri“influencerlar”ve "fikir liderlerinden oluşmaktadır. İnternet ünlüleri (dijital influencerlar) dijital medyanın kullanımının artışıyla birlikte ağızdan ağıza pazarlamanın en yaygın ve etkili mecraları haline gelmiştir. Etkileşim yetenekleri ve paylaştıkları herşeyi tüketmeye hazır milyonlarca fanları olması nedeniyle, bu yeni dünyanın dinamiklerini anlamak ve trendlere ayak uydurmak pazarlamacılar için hayati önem kazanmıştır. Bu araştırmanın amacı kaynak güvenilirliği (source credibility), parasosyal ilişkiler ve marka-ünlü uyumu faktörlerinin markaya ve ünlüye yönelik tutumu nasıl etkilediğini göstermektir. Bu faktörler genelde geleneksel medyada ünlü kullanımıyla ilgili içeriklerle literatürde yer almıştır. Ancak, dijital dünya geleneksel mecralardan çok daha farklıdır. Kendi doğasına özgü iletişim ve etkileşim ortamı bulunur, aynı zamanda kendi ünlülerini de yaratmıştır. Bu araştırma, yukarıda belirtilen üç değişkenin söz konusu internet ünlüleri olduğunda tutumlar üzerindeki etkisini ortaya koyar. Araştırma üç bölümden oluşur; ilk bölümde araştırmanın amacı, önemi ve araştırma metodları açıklanmıştır. İkinci bölümde ünlü kullanımı ve influencer marketing literatürü incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmanın metodu olan kantitatif araştırma yöntemi açıklanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Hipotez testleri yanı sıra, kadın-erkek kırılımı vb. farklara göre de farklı korelasyonlar incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, kaynak güvenilirliği, parasosyal ilişkiler ve marka-ünlü arasındaki uyumun internet ünlüsüne yönelik tutum üzerinde anlamlı ve önemli bir etkisi vardır. Diğer yandan, markaya yönelik tutum sadece kaynak güvenilirliği ve marka-ünlü arasındaki uyumdan etkilenir, parasosyal ilişkilerden etkilenmez. Tutumlar üzerinde cinsiyet farkına göre sonuçlar, ayrıca kaynak güvenirliğinin alt kavramları (güven, çekicilik ve uzmanlık) da bu tez kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's digital world, internet celebrities are the influencers and opinion leaders with whom the brands eager to work to promote their products and create or increase awareness about their brands. Internet celebrities (digital influencers) become the most prevalent and influential means of Word of Mouth with the increase of digital media usage. Due to their ability of interaction and great numbers of fans who are open to consume and engage everything they share, understanding the dynamics of this new world and being adapted to the trends are vital for the marketers. The purpose of this research is to examine how source credibility, parasocial relations and brand-celebrity fit factors regarding the internet celebrity, effect the attitude towards the internet celebrity and the brand. These factors are determined based on the traditional celebrity endorsement literature and are always discussed regarding the celebrity usage on conventional media by the markteres. However, digital media is quite different from the conventional media and has its own communication and interaction environment, and it also has created its own celebrities. This research aims to find out how these three variables effect the attitudes when they are attributed to the internet celebrities rather than the conventional ones. The research consists of three parts; in the first part the purpose, importance and methods of the research are explained. In the second part, celebrity endorsement and influencer marketing literature have been discussed and in the third part, quantitative research is explained, and the results are presented. Apart from the hypothesis tests, some other correlations like male-female differences are also added in the research findings. According to research findings, there is a significant and positive effect of source credibility, parasocial relations and brand-celebrity fit on the attitude towards the internet celebrity although they affect at different levels. On the other hand, the attitude towards the brand is not affected by parasocial relations but has significant and positive relations with the source credibility and the brand-celebrity fit. Gender differences and also the dimesions of the source credibility (expertise, attractiveness and trus) are also analyized in the frame of the research.