Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı
European Union Agency for Fundamental Rights
- Tez No: 526979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAYYAR KARAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kuruluşundan bu yana 10 yılı geride bırakan Avrupa Temel Haklar Ajansı (THA) Avrupa Birliği'nin (AB) spesifik olarak temel haklar konusuyla müştagil yegâne kurumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu süre zarfında yayımladığı görüşleri, raporları, el kitapları, anket şeklindeki araştırmaları ve benzeri çalışmaları ile AB çapında temel haklar konusuna eğilen THA aynı zamanda özellikle kuruluş aşamasında olmak üzere birçok eleştirinin odak noktası olmuştur. Başlangıç itibariyle öne sürülen, Avrupa'da ikicilik oluşturacağı, AB içerisindeki bürokrasiyi daha da arttıracağı, yetkisinin asli amacını gerçekleştirmesine olanak tanımadığı ölçüde sınırlı olduğu şeklindeki söylemler bu eleştirilerden bazılarıdır. Bu çalışmada THA'ya yöneltilen bütün eleştiriler dikkate alınarak THA; oluşturulma süreci, amaç ve görevleri, kapsamı ve faaliyet alanı, idari yapısı, ilgili kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği gibi birçok yönden ayrıntılı olarak ele alınmaya çalışılacak, sahip olduğu ve potansiyel yetkisi incelenecek, AB Antlaşması 7. madde, AB hukuk kuralları oluşturulması ve de Paris Prensipleri doğrultusunda değerlendirilecektir. Nihayetinde THA'ya yönelik eleştiriler dikkate alınarak genel bir değerlendirme yapılacak ve iyileştirme önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The European Union Agency for Fundamental Rights, which was established 10 years ago, is the only body of the European Union, which is concerned specifically with fundamental rights. The Agency provides to the EU institutions, bodies, offices and agencies and its Member States, when implementing EU law assistance and expertise relating to fundamental rights issues in order to support them when they take measures or formulate courses of action within their respective spheres of competences to fully respect fundamental rights. Since its inception in 2007, the Agency, which deals with fundamental rights across the EU through its opinions, reports, handbooks, surveys and similar works, has confronted many critics. Some of them have survived until now. The focus of the manuscript is, within the context of such critics, to identify the Agency's scope, scope of its activities, its administrative structure, cooperation with related institutions and non-governmental organizations, and to find out the current and potential competence and to determine the current limitations. After that Agency will be discussed in three subjects, namely, article 7 of TEU, EU legislative process and the Paris Principles. Lastly question of what can be done in order to improve Agency will be explored.