Personel bulma ve seçme süreçlerinde sosyal medya ağlarının rolü: X ve Y kuşakları açısından bir inceleme
Role of social media networks on personnel sourcing and selection: A research regarding generation X and Y
- Tez No: 526978
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez çalışmasının amacı sosyal medya ağlarının personel bulma ve seçme süreçlerinde kullanım yatkınlığının, işe alım faaliyetlerinde yer alan kişilerin dâhil oldukları kuşaklar açısından farklılık gösterip göstermediğinin ortaya konulmasıdır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde personel bulma ve seçme süreçleri, ikinci bölümde ise sosyal medya ve kuşak kavramı teorik açıdan ele alınmıştır. Üçüncü bölümde sosyal medyanın personel bulma ve seçme süreçlerinde ne ölçüde rol alabildiği irdelenmiş, söz konusu rolün işe alımı gerçekleştiren kişilerin değerleri, yaklaşımları, tutumları ve davranış kalıplarından ne derece etkilendiği analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından bu tez çalışmasına özel olarak hazırlanan anket formu kullanılmış, 230 yanıt içinden geçerli kabul edilen 187 yanıt ile sonuçlar analiz edilmiştir. Araştırma verileri SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; Y kuşağı profesyonellerin personel bulma süreçlerinde sosyal medya ağlarını kullanmaya X kuşağı profesyonellere göre orta derecede daha yatkın olduğu, ancak personel seçme süreçlerinde sosyal medya ağlarını kullanma yatkınlıklarında işe alım profesyonellerinin X veya Y kuşağı olmalarına göre anlamlı bir farklılık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to demonstrate whether the social media networks' usability in the personnel sourcing and selection processes differs in terms of the generations of the people involved in recruitment activities. The thesis consists of three parts. In the first part, the process of personnel sourcing and selection, and in the second part, the concept of social media and generation is taken from the theoretical point of view. In the third part, it was examined how social media could play a role in the personnel sourcing and selection process, and to what extent the recruitment professionals were influenced by their values, attitudes and behavior patterns during their job. As a data collection tool, a questionnaire form prepared specifically for this thesis study was used. The results were analyzed with 187 responses accepted as valid from total 230 responses. The research data were evaluated by SPSS program. It is concluded that Gen Y professionals are moderately more inclined to engage in social media networks insourcing processes than Gen X professionals, but also that there is no significant difference between the GenY and Gen X regarding their tendency to engage in social media networks in selection processes.