Avrupa Birliği'nin İslamofobi'ye yönelik politikaları
The policies of the European Union towards İslamophobia
- Tez No: 688330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BURÇ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Avrupa'da İslamofobi, 11 Eylül terör saldırıları, DEAŞ terörü, 2008 ekonomik krizi ve göç krizinin etkisiyle yükselişe geçmiştir. Bu çalışmada, Avrupa'da İslam'ın kültürel, ekonomik ve güvenlik tehdidi olarak algılanmasıyla yükselen İslamofobi ile mücadele adına Avrupa Birliği tarafından benimsenen politikalar araştırılmaktadır. Avrupa Birliği tarafından İslamofobi'nin kabul edilmiş resmi bir tanımının bulunmaması, yasal olarak ırkçılığın özel bir türü olarak kabul edilmemiş olması ve yasal mevzuatta çatı kavramlar altında değerlendirilmesi; İslamofobi ile mücadele adına geliştirilen politikaların sınırlılığına ve Avrupa Birliği üyesi devletler üzerindeki denetim mekanizmalarının etkinsizliğine sebep olmaktadır. Ancak son dönemde İslamofobi'ye yönelik geliştirilen politikalardan; Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı'nın yaptığı çalışmalar, Avrupa Komisyonu'na Müslüman Karşıtı Nefretle Mücadele Koordinatörü atanması, Irkçılık, Yabancı Düşmanlığı ve Diğer Hoşgörüsüzlük Biçimleriyle Mücadele Konusunda Avrupa Birliği Üst Düzey Grubu'nun yaptığı çalışmalar ve 2020 yılında kabul edilen Avrupa Birliği Irkçılığa Karşı Eylem Planı umut verici adımlar olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Islamophobia in Europe has been rising as a result of the September 11 terrorist attacks, DAESH terrorism, the 2008 economic crisis and the migration crisis. In this thesis, the policies adopted by the European Union in order to combat Islamophobia, which has risen with the perception of Islam as a cultural, economic and security threat in Europe, are investigated. The absence of an officially accepted definition of Islamophobia by the European Union, the fact that Islamophobia has not been legally recognized as a special type of racism and evaluation under the framework concepts in the legal legislation cause the limitations of the policies developed to combat Islamophobia and the ineffectiveness of the control mechanisms on the Member States. However, some of the policies developed recently towards Islamophobia namely the works of the European Union Fundamental Rights Agency, the appointment of the Coordinator on Combating Anti-Muslim Hatred by the European Commission, the works of the High Level Group on Combating Racism, Xenophobia and Other Forms of Intolerance and European Union Action Plan Against Racism adopted in 2020 can be seen promising steps.