Narsistik kişilik özellikleri ve mükemmeliyetçiliğin yaşam doyumu ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of correlation between narcissistic personality traits and perfectionism and life satisfaction
  1. Tez No: 526988
  2. Yazar: SELDA KIRATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Narsisizm ve Mükemmeliyetçiliğin Yaşam Doyumuna etkisini incelemeyi hedeflemiştir. Araştırma genel olarak; Kuramsal Açıklamalar, Yöntem, Bulgular ve Tartışma olmak üzere dört ana bölümden oluşmaktadır. Kuramsal Açıklamalar bölümünde narsisizm, mükemmeliyetçilik ve yaşam doyumu kavramları açıklanıp ele alınmış ve teorik çerçeveleri birer birer ortaya konmuştur. Narsisizm daha çok kişilik özelliği ve kişilik bozukluğu şeklinde iki ayrı boyutta incelenmiş bundan ayrı olarak narsisizmle ilgili kendilik psikolojisi gibi kuramlardan bahsedilmiştir. Mükemmeliyetçilik ise alt boyutlar şeklinde incelenmiş ve narsisizm ile olan ilişkisine değinilmiştir. Yaşam doyumu ise bazı kuramlar çerçevesinde ele alınmış ardından hedonik uyum, kişilik, narsisizm ve mükemmeliyetçilik ile ilişkisine değinilmiştir. Yöntem kısmında araştırmanın yöntemi hakkında bilgi verilirken, bulgular kısmında hukuk fakültesi, tıp fakültesi ve sağlık bilimleri fakültesi öğrencileri olmak üzere toplamda 310 kişiye uygulanan Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FÇBM), Narsistik Kişilik Envanteri (NKE) ve Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ) anketlerinin sonuçlarından elde edilen bulgular ortaya konmuştur. Tartışma bölümünde ise bu bulguların hipotezler ve daha önceki çalışmalar ile karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate relationship between Narcissism, Perfectionism and Life Satisfaction. The study comprises of; Theoretical Explanations, Methods, Findings and Discussion parts. Narcissism, perfectionism and life satisfaction concepts are explained and discussed in theoretical explanations and theoretical frameworks were presented. Narcissism has been studied in two dimensions, personality and personality disorder. Apart from this, narcissism related theories such as self-psychology were mentioned. Perfectionism was examined as sub-dimensions and its relation with narcissism was discussed. Life satisfaction was covered in the framework of some theories and then it was mentioned about hedonic fit, personality, narcissism and perfectionism. The results of the Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS), the Narcissistic Personality Inventory (NPI) and the Life Satisfaction Questionnaire (LSQ) questionnaire, which were applied to a total of 310 students, including law faculty, medical faculty and health science faculty students, findings obtained were revealed. In the discussion section, these findings were compared with more hypotheses and previous studies.