A generative model of trust formation and generations
Güven oluşumu ve kuşakların üretken modeli
- Tez No: 527010
- Danışmanlar: Prof. Dr. YAĞMUR DENİZHAN, PROF. DR. STEPHEN VOSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma sınırlı kaynaklara sahip bir dünyada dinamik bir güven ağına sahip çok nesilli bir popülasyonun etmen tabanlı bir simülasyonunu sunmaktadır. Bu nüfusun yaşamsal ihtiyaçları dolayısıyla evrimsel baskı altında olduğu ve bireylerin hayatta kalıp üreyebilmek için doğru eylemlerde bulunmaları gerektiği varsayılmaktadır. Yaşamları boyunca bireyler yabancılarla karşılaşır, güvenilirliklerini değerlendirir ve kalıcı bağlantılar kurarlar. Bireyler geçmişteki tüm etkileşimlerinin hafızasına sahiptir ve tüm eylemlerinden sonra kendilerine ve başkalarına olan güvenlerini güncellerler. Buna bağlı olarak, eylemlerine karar vermek için çeşitli stratejiler kullanır ve güven ağlarının tavsiyelerini değerlendirirler. Bu üretken modeli, dünyanın çeşitli koşullarında nesiller arası farklılıkların ortaya çıkışını ve sonuçlarını araştırmak için kullanıyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces an agent based simulation of a multi-generation population with a dynamic trust network in a world with limited resources. This population is assumed to be under evolutionary pressure incurring costs of life and individuals must act wisely in order to survive and reproduce. Over their lifetimes individuals encounter strangers, assess their reliability and build lasting connections. They retain the memory of all past interactions and re-evaluate their trust in others and in themselves after all actions. Individuals employ various strategies to decide their course of action and take advice from their trust networks. We use this generative model to investigate the emergence and consequences of generational differences under various conditions of the world.