Rethinking biopolitics today: A critical inquiry
Biyopolitikayı bugün yeniden düşünmek: Eleştirel bir inceleme
- Tez No: 527011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN ÖZSELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez biyopolitika kavramı üzerine yazılmış bir incelemedir ve Michel Foucault'nun açtığı teorik kıtanın bir haritalandırma denemesi olarak görülmelidir. Takip eden sayfalarda bahsedilen kavramın teorik bir perspektif olarak günümüzü, güncel toplumsal ve politik dünyayı, açıklamada nasıl kullanılageldiği sorusuna odaklandım. Bu tez sırasıyla üç meseleyi ele alır: İlk olarak, Foucauldiyen biyopolitika kavramının neye işaret ettiği sorusuna uygun bir cevap vermeye çalıştım. Bu amaçla ikinci bölümde, Foucault'nun bahsedilen kavramı kullanışının detaylı bir değerlendirmesini yaptım. Sonrasında ise biyololitika kavramının günümüz kapitalizminin işleyişini açıklamak için analitik bir perspektif olarak nasıl kullanıldığı sorusuna odaklandım ve bu amaçla önde gelen iki yaklaşımı ele aldım: İlk olarak liberal yönetimsellik ve biyopolitika kavramları arasında doğrudan bir ilişki kurulup kurulamayacağını tartıştım. İkinci olarak da Michael Hardt ve Antonio Negri'nin biyopolitika kavramını yeniden ele alışlarının bir analizini sundum. Son olarak da, dördüncü bölümde, yakın zamanda gördüğümüz artan politik şiddet ve otoriter eğilimlerin yükselişi karşısında biyopolitika kavramının nasıl düşünülebileceği sorusuna Giorgio Agamben'in biyopolitika okumasına, özellikle de Agamben'in okumasında sunulan biyopolitika ile hükümranlık kavramları arasında kurulan gizli bağa, referans vererek yanıt vermeye çalıştım. Sonuç olarak, bu çalışmanın biyopolitika kavramı çerçevesinde dönen teorik tartışmalara ilgi duyanlar için uygun bir giriş olacağına ve gelecekteki tartışmalar için bir zemin oluşturabileceğine inanıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis is an inquiry on the subject matter of biopolitics and should be seen as an attempt for mapping out the theoretical continent that has been opened up by Michel Foucault. Throughout these pages, I have focused on the question of in what directions the said concept has been utilized as a theoretical perspective in explaining our present, the contemporary social and political world. This thesis concentrates on three issues corresponding to the chapters in the respective order. First, I have strived to give an appropriate answer to the question of what the Foucauldian concept of biopolitics implies. To this end, in the second chapter, I have given a detailed account of Foucault's usage of the said concept. After that, I have taken up the question of how biopolitics has been employed as an analytical standpoint in explaining the operationality of contemporary capitalism, and to this end I have discussed two prominent approaches: First, I have interrogated the viability of arguing for a linkage between the liberal governmentality and biopolitics and, second, given an account of Michael Hardt and Antonio Negri's reworking on the notion of biopolitics. Lastly, in the fourth chapter, I have focused on the question of how to think the notion of biopolitics in the face of those recent developments that seem to be bringing an intensified degree of political violence and a tendency of rising authoritarianisms by way of introducing Giorgio Agamben's reading of biopolitics, especially the hidden tie that is posited between biopolitics and the notion of sovereignty in his account. All in all, I believe that this study could serve as a suitable introduction for those who are interested in the theoretical debates around the notion of biopolitics, and it could open up grounds for future discussions.