Interactive social media visualization
Sosyal medyanın etkileşimli olarak görselleştirilmesi
  1. Tez No: 527050
  2. Yazar: ELİF ŞANLIALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ABDULLAH BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sosyal medya kullanımı günden güne artmaktadır. İnsanlar sosyal medya platformlarını arkadaşları ya da diğer kullanıcılar ile iletişim kurmak için, fotoğraf, video ve metin gibi ilgi duydukları gönderileri kendi profillerinde paylaşmak için kullanırlar. Ayrıca, pek çok kişi, sosyal medya platformlarında çoğunlukla konum bilgilerini ekleyerek bulundukları konumları ve o konumlarda yaptıklarıyla ilgili düşüncelerini paylaşmaktadırlar. Konum bilgisinin eklendiği bu paylaşımlar, sosyal ağlarda coğrafi etiketli gönderiler olarak adlandırılmaktadır. Bu gönderiler son yıllarda sosyal medya analizi için birçok araştırmada kullanılmaktadır. Bu araştırmaların sayısı sosyal medyanın popülaritesinin artmasıyla birlikte artmaktadır. Bu çalışmalar incelendiğinde, interaktif haritalamanın görselleştirilmesi hususunda eksikliklerin olduğunu fark ettik. Bu nedenle, fotoğrafların enlem ve boylam bilgilerini kullanarak Flickr'dan toplanan görüntülerin web tabanlı hartada gösterilmesini amaçlayan bir interaktif turist haritası oluşturmayı öneriyoruz. Bu çalışmanın ana amacı, Flickr kullanıcılarının paylaştıkları coğrafi etiketli görüntüleri kullanarak popüler lokasyon ve olayların tespit edilip interaktif harita üzerinde gösterilmesidir.
Özet (Çeviri)
The usage of social media is increasing day by day. People use the social media platforms to communicate with their friends or other users and to share the things are interested in such as photos, texts, videos on their profiles. Also, many people share their thoughts on where they are and what they do by attaching location information in social media platforms mostly. The shares that have location information are called geo-tagged posts in social networks. The posts are using in lots of researches for social media analysis in recent years. The number of such studies is increasing with the popularity of social media platforms using location. When these studies are examined, we have realized the lack of visualization of interactive mapping researches. Due to, we propose an interactive tourist map that displays the selected geo-tagged images which are gathered from Flickr using latitude and longitude information of images on web based map. The main purpose of this study is to detect and show the popular locations and events according to geo-tagged images of users in Flickr on the map.