The downfall of the southern aristocracy in William Faulkner's The Sound and the Fury
William Faulkner'ın The Sound and the Fury adlı eserinde güney aristokrasisinin çöküşü
  1. Tez No: 527055
  2. Yazar: MEHMET FARUK TOSON
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezin amacı William Faulkner'ın The Sound and the Fury adlı romanında Güney Aristokrasisinin çöküşünün analizini yapmaktır. Romandaki ana karakterler bir zamanlar Güney'de aristokratik ve zengin olan ataerkil Compson ailesinin soyundan gelenlerdir. Bu karakterler eskiden yaşadıkları şatafatlı hayatı artık yaşamıyorlar, ancak bunun yerine kendi çöküşleriyle yüzleşerek buna şahit oluyorlar. Güney aristokrasisinin çöküş sebepleri geçmişe büyük bir bağımlılıkta yatmaktadır. Aristokratlar toplumu ve aileyi bir arada tutan eski değerleri kaybettikleri için modernitenin getirdiği gerçeklerle başa çıkamazlar. Eski Güney ve Yeni Güney arasındaki çatışmalar bu çöküşü daha da kötüleştirir. Sonuç olarak, Compson ailesinin fertleri Güney ahlaki değerleri doğrultusunda yaşamayı başaramazlar. The Sound and the Fury Compson ailesinin detaylı çöküş hikayesini zihinsel engelli Benjy, materyalist Jason ve nevrotik Quentin olan üç Compson ferdinin gözünde sunmaktadır. Onların çöküşü, parçalanması ve kötüye gidişi uzun süren bir kavram olan Güney Aristokrasisinin çöküşünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyze the downfall of the Southern aristocracy in the novel, The Sound and the Fury by William Faulkner. The main characters in the novel are descendants of a patriarchal southern family, the Compsons, who were once aristocratic and rich in the South. These people do not live the life of luxury they were living in the past baroquely, however, they confront and witness their own downfall instead. The reasons for the downfall of the southern aristocracy lie mostly in their great dependence on the past. Because aristocrats lost their old values which cement the society and family together, they were not able to cope with the realities that modernity brought. The decline is also deteriorated by the conflicts between The Old South and New South. As a result, the Compson children fail to live in accordance with the Southern moral code. The Sound and the Fury gives a detailed story of decline of the Compson family in the eyes of three Compson children, idiot Benjy, materialistic Jason and neurotic Quentin. Their decadence, disintegration and deterioration show the end of a long-lasting notion, the Southern aristocracy.