Sivastopol kuşatmasının Türk basınına yansımaları (1941- 1942)
Reflections of the siege of Sivastopol to the Turkish press (1941- 1942)
- Tez No: 549603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY BENHÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
22 Haziran 1941'deki Alman saldırısının ardından Sovyet ordusu güney kesimine büyük değer verdi. İki taraf da bölgeye çok miktarda birlik yığmıştır. Hem Kafkasya'nın ve buradaki petrol rezervlerinin ele geçirilmesi için, hem de geçen sene başarısız olan Barbarossa Harekâtı'nı sonuca erdirerek SSCB'yi yıkmak amacıyla Almanlar güney cephesine odaklanmışlardır. Ekim 1941'de Kırım, Alman işgaline uğramış, Sovyet orduları cephenin bu kesiminde yalnızca Sivastopol'de uzun süreli direniş gösterebilmişlerdir. Aynı yıl Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşen iki taarruzda Sivastopol düşmemiştir. Almanların 1942 taarruz planına göre Kafkasya'ya erişerek Moskova ile Volga'nın bağlantısını kesip Sovyet ordularını aciz düşürmek temel planmıştır. Bu planın hazırlık aşamasında, Kırım'da kalan son güçlü Sovyet mevzisi durumundaki Sivastopol kalesinin ele geçirilmesi için hazırlıklara girişilmiştir. Savaş sırasında mücadelenin askerî açısının yanı sıra ekonomik ve diplomatik meseleler de ön plana çıkmıştır. Almanya'nın ilgilendiği konulardan biri de Boğazlar'ın durumu olmuştur. Ayrıca Kafkas petrollerinin yanı sıra, Balkan devletleriyle münasebetler de günün gündemine damgasını vurmuştur. Kış saldırıları sırasında Alman ordusuna zor anlar yaşatan Sovyet birlikleri, malzeme ve personel açısından büyük kayıplara uğramaktan kurtulamamışlardır. Aralık-Ocak 1942 harekâtlarında Kerç Yarımadası'nı Alman işgalinden kurtarıp Feodosya ve Evpatorya gibi birçok Kırım limanına asker çıkarmalarına rağmen, diğer mevkilerde kısa sürede yenilmişlerdir. Mayıs 1942'deki Alman saldırısı neticesinde Kerç'teki Kızıl Ordu birlikleri de yenilgiye uğramışlardır. Böylelikle bir başına kalan General Petrov'un Sivastopol'deki Müstakil Sahil Ordusu, Haziran 1942 operasyonu sırasında General Manstein'ın XI. Ordusu karşısında iyi bir direniş gösterse de yenilmekten kurtulamamıştır. 250 gün süren bu kuşatmada iki taraf da ağır kayıplar vermiş ve her türlü zayiat bakımından Sovyet ve Mihver birlikleri toplam yarım milyona yakın asker yitirmişlerdir. Tüm bu mücadelenin öncesinde, savaş sırasında ve olayın ertesinde Sivastopol'le ilgili gelişmeler Türk basınında çeşitli şekillerde yer bulmuştur.
Özet (Çeviri)
A description of the German offensive on June 22, 1941 The Soviet army highly valued the southern part. Both sides stacked multilateral unions. The Germans focused on the southern front to demolish the USSR by concluding the operation of Barbarossa, both for the seizure of the Caucasus and the gasoline reserves there. In October 1941, he stopped in Germany in Crimea; The Soviet armies could only show long-term resistance in Sevastopol. Sevastopol did not fall. According to the 1942 attack plan of the Germans, the plan was to cut down the plan of the Caucasus and cut down the plan of the Volga with Moscow and weaken the Soviet army. The preparation phase of this plan was made in Crimea, preparations were made for the capture of the Sevastopol fortress, a strong Soviet state. In addition to the military aspect of the war, the economic and diplomatic issues have come to the fore. One of the issues that Germany was interested in was the situation of the Straits. In addition, relations with the Balkan states as well as the Caucasian oil began to mark the agenda of the day. Learning the winter attacks Soviet troops who had a hard time with the German army could not survive the great losses of materials and personnel. In December-January 1942, they were able to rescue the Kerch Peninsula from German and take troops at the Crimean port in places such as Feodosian and Evpatoria, but were defeated in other positions in a short time. In May 1942, as a result of the German attack in the Red Army in Kerch, they were defeated. In 1933, during the operation of General Petstein's General Coast Army in Sevastopol, General Manstein's XI. Although he showed good resistance by using the army, he couldn't help but be defeated. In this siege, which lasted 250 days, both sides suffered heavy losses, and all kinds of casualty Soviet and Axis troops lost nearly half a million soldiers. All the details about Sevastopol are blurred, in war and after the event.