Ayçiçeği tarımında alternatif bir çapalama ünitesinin kullanılma olanakları
The facilities of using an alternative hoeing unit in sunflower production
- Tez No: 527063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHANGİR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ülkemiz bitkisel üretiminin oldukça önemli bir parçası olan Ayçiçeğinin üretim aşamasındaki en önemli aşamalardan biri olan çapalama işlemi, günümüz koşullarında kimyasal kullanımının minimuma indirilmesi çabaları ile daha da önem kazanmıştır. Buradan hareketle ayçiçeğinde yabancı ot mücadelesinde çapalama aletleri ve makinelerinin daha verimli kullanılması yönünde kullanılan çapalama ünitelerine alternatif oluşturabilmek ve çapalama etkinliğini arttırabilmek amacı ile geliştirilen bir ünitenin etkinliğini saptamak amacı ile bu çalışma yürütülmüştür. Çalışma 2017-18 yıllarında Tekirdağ İlinin Hayrabolu İlçesinde oluşturulan deneme alanında gerçekleşmiştir. Çalışma;gübreleme düzeneğine sahip,standart ve geliştirilmiş üniteli iki farklı çapalama makinesinin, yabancı ot bertaraf başarısı, bitki gelişimi ve verim açısından karşılaştırılması şeklinde yürütülmüştür. Yürütülen çalışma sonucunda geliştirilmiş üniteye sahip çapalama makinesi ile elde edilen sonuçlar pozitif yönde etkiler göstermiş, farklı ayak yüksekliğine bağlı olarak çapalama zamanı açısından, özelikle zorunlu koşullarda esneklik kazandırabilmesi ile dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Hoeing operaion which is one of the most significant stages of sunflower production which is quite important in plant production in our country has gained importance with the effort of minimizing chemical use in present conditions. Thus this study was conduted to obtain the activity of a unit which was developed to ramp up the hoeing operations and to be an altenative to hoeing units which are used to increase the productivity of wed control in sunflower production. The study was executed in Hayrabolu, Tekirdağ between 2017 and 2018. In this study two different hoeing machines which have fertilizer equipment with standart and enhanced units were compared in terms of success in weed combat, plant development and productivity. At the end of the study the results obtained from the hoeing machine with enhanced unit have positive effects and drew attention in terms of the heights of the legs with regard to hoeing time especially making it flexible under diffucult condions.