Madde kullanım bozukluğu tedavisi alan hastalarda duygu düzenleme güçlüğü ve borderline kişilik bozukluğu özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of difficulties in emotion regulation and borderline personality disorder characteristics in patients with substance use disorder treatment
- Tez No: 527062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN BİRGÜL BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, madde kullanım bozukluğu tedavisi gören hastaların duygu düzenleme güçlüğü ve borderline kişilik bozukluğu özelliklerinin sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Buna ek olarak, madde kullanım bozukluklarında duygu düzenleme güçlüğü ve borderline kişilik bozukluğu özellikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Balıklı Rum Hastanesi'nde yatarak tedavi gören 64 hasta ile cinsiyet, yaş ve eğitim açısından eşleştirilmiş 64 sağlıklı gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ) ve Borderline Kişilik Envanteri (BKE) ile toplanmıştır. İki grubun niceliksel verilerin karşılaştırılmasında student T testi, değişkenler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyon Analizi, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-Kare testi, Fisher-Freeman-Halton testi ve Fisher's Exact testi kullanılmıştır. Risk faktörlerinin incelenmesinde Lojistik Regresyon Analizinden yararlanılmıştır. Duygu düzenleme güçlüğü ve borderline kişilik bozukluğu özellikleri madde kullanım bozukluğu olan grupta kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. Duygu düzenleme güçlüğü skorları ile borderline kişilik envanteri skorları arasında da anlamlı bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims at comparing emotion regulation difficulties of the patients receieving treatment related to substance use and the characteristics of borderline personality disorder with a healthy control group. In addition to this, it intends to identify the correlation between difficulties in emotion regulation in substance use disorder and borderline personality disorder characteristics. The control group consists of 64 patients who receive inpatient treatment in Balıklı Rum Hospital and 64 healthy people being matched in terms of gender, age and education. Data was collected by the Sociodemographic Data Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale and Borderline Personality Inventory. During the comparison of quantitative data of two groups the test Student T was used. In order to evaluate the correlation between the variables the Pearson Correlation Analysis was used and the Pearson Chi Square Test, Fisher-Freeman-Halton Test and Fisher's Exact Test was used to compare the correlation between the qualitative data. The risk factors were examined with Logistic Regression Analysis. Difficulties in emotion regulation and borderline personality disorder characteristics were detected to be significantly higher compared to the control group. There is a correlation between difficulties in emotion regulation results and borderline personality inventory results.