Muhasebede hilenin önlenmesi, hileyi tespit etmek için kullanılan metodlar ve hilenin önlenmesine yönelik düzenlemeler
Accounting human prevention, methods used to determfrom the law, and regulations for the prevention of thefriends
- Tez No: 527074
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İşletmenin düzenlediği mali tablolarda bazı hatalı ve hileli noktalar olmaktadır. Muhasebe ve mali tabloları etkileyen bir düzensizliğin bir hata mı, yoksa bir hile mi olduğunu bazen anlamak güçtür. Ancak hata ve hile arasındaki farkı belirleyen nokta; hatanın bilmeyerek ve istemeden yapılması, hilenin ise kasıtlı olarak yapılmasıdır. Hata ve hileleri ayırt etmenin zorluğu, düzensiz bir unsur olup olmadığına karar verme noktasındadır. Hata ve hilelerin nedenleri ele alındığında, hataların ve hilelerin nasıl önleneceği hakkında bazı kararlar vermek mümkündür. Hata ve hileleri ortaya çıkaran faktörler ortadan kaldırıldığında veya boyutları genişleten faktörler kaldırılırsa sorunun çözümü daha kolay olacaktır. İhmal, dikkatsizlik, cehalet ve yolsuzluk gibi işletmelerin yapabilecekleri hatalar ve hileler, etkin iç muhasebe kontrolü veya mümkün olduğu kadar erken bir zamanda kontrolleri yapılarak önlenebilmektedir. Bunu yapmak için işletmeler iç muhasebe yapılarını, kontrollerini kurmalı ve uygulamalıdır.
Özet (Çeviri)
There may be some mistakes and tricks on the financial tables organized by the operator. Sometimes it can be very difficult to decide whether an irregularity that affects accounting and financial statements is an error or a gimmick. But the point that makes the distinction between error and deception is; The mistake is to be made unknowingly and unintentionally, and the frailty is done intentionally. The difficulty of distinguishing faults and deities occurs at the point of deciding whether there is an irregular element to be made. When the causes of faults and deceit are addressed, it is possible to make some decisions about how to prevent faults and deceit. The solution of the problem will be easier if the factors that reveal faults and tricks are removed or the factors that expand the dimensions are removed. Faults and tricks that can be done by negligence, carelessness, neglect, ignorance and corruption can be avoided by effective internal accounting control or as early as possible. To do this, businesses must set up and implement internal accounting controls.