The investment behavior of telecommunication operators: An agent-based modeling approach
Mobil operatörlerin yatırım davranışların ı̇ncelenmesi: Ajan tabanlı modelleme yaklaşımı ile
  1. Tez No: 527076
  2. Yazar: SERCAN USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERTAN YILMAZ BADUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki mobil operatörlerin yeni ve eski mobil iletişim teknolojilerine yaptığı yatırım stratejilerinin, ajan tabanlı modelleme ve simülasyon yaklaşımı ile incelenmesi üzerinedir. Türkiye'de, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone isimlerinde 3 mobil iletişim operatörü bulunmaktadır. Bu model, mobil operatörlerin mobil iletişim teknolojilerine yatırımı ve bu teknolojilerden elde edilen kazanç arasındaki ilişkiyi araştırmak için tasarlanmıştır. Bu çalışmanın dayandığı temel ilke teknoloji adaptasyon modelidir. Mobil iletişim abonesinin teknoloji adaptasyonu birçok faktöre bağlıdır. Modelimiz operatörlerin yatırım davranışlarının belirleyici niteliklerini ortaya çıkartmaktadır. Benzetimlerden elde edilen sonuçlar; Her operatör için, eski teknolojinin gelirleri, yeni teknoloji kullanılmaya başlandığında azalmaktadır. Yeni teknolojilerden beklenen gelir, eski teknoloji gelirlerinden daha düşüktür. Yeni teknolojiye yapılan yatırımların yüzdesi arttıkça operatörlerin teknoloji yatırımlarının bugünkü değeri artmaktadır. Bu bulguya dayanarak, tüm operatörlerin yatırımlarını yeni teknolojilere yöneltmeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish mobile operator's investment strategies to new and old mobile communication technologies is modelled with the agent based modelling and simulation approach. There are three operators in Turkish telecommunication market: Turkcell, Turk Telekom and Vodafone. The model is designed to explore the relationship between investment of mobile operators to mobile communication technologies and profit obtained from these technologies. In this model, the basic principle is technology adoption. There are many factors effecting technology adoption behavior of mobile communication subscriber. Our model is aimed at investigating determinants of investment strategies of operators. These strategies are sensitive to the adaptive behavior of subscriber to new generations of mobile communication technologies. The simulation results indicate that: For each operator the revenues from the old technology declines when the new technology is in operation. The expected revenue from the new technologies is lower than the old technology revenues. As the percentage of the investments made to new technology increases present value of the operators' increases. Based on this finding, it can be suggested that all operators should increase their investments to the new technology.