Reşadiye (Tokat) kuzeyinde yüzeyleyen birimlerin üst mesozoyik stratigrafisi
Upper mesozoic stratigraphy of units in the north Reşadiye (Tokat)
  1. Tez No: 527077
  2. Yazar: ZUHAL KAVAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Reşadiye (Tokat) kuzeyinde yapılması planlanan bu çalışmada; çalışma alanının ağırlıklı olarak ta Üst Mesozoyik stratigrafisinin tektonik unsurlar da gözetilerek tanımlanmasının yapılmasına, çalışmada elde edilen verilerin bilimsel değerlendirilmesi yapılarak yöre stratigrafisine katkı koyulmaya çalışılmıştır. Pontid Tektonik Kuşağı, tektonik ve stratigrafik açıdan oldukça ilginç ve karmaşık bir yapıya sahiptir. İnceleme alanındaki Üst Mesozoyik yaşlı denizel örtü birimlerinin de oldukça çeşitli ve bol fosilli olduğu bilinmektedir. Planlanan ve önerilen bu çalışmada birimlere detay yaş verilmesi ve stratigrafinin tektonik unsurları da göz önüne alarak de bu detay yaşlara göre kurgulanması yapılmış, bu yolla çalışma alanının, Pontid Tektonik kuşağında yer alan Orta Karadeniz bölgesindeki jeolojik ve stratigrafik konumunun yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Scientific evaluation of the data obtained in the study was tried to contribute to the local stratigraphy about Upper Mesozoik stratigraphy to get her tectonic features from the North of Reşadiye (Tokat) and to contribute previous study. Pontid Tectonic Belt has to complex and intresting structure in terms of tectonic and stratigraphic. It is known that Upper Mesozoik cover units contain abundantand diversity fossils in the study area. In this study proposed, units will be aged detail and established stratigraphy consideringt ectonic structures. In this way, geologic and stratigraphic positions of this study area which is located Pontid Tectonic Belt will be interpreted.