Beden eğitimi ve spor dersine ilişkin veli tutumlarının öğrencilerin derse yönelik ilgi düzeyine etkisi
The effect of parental attitudes towards physical education and sports course on students' interest level towards the course
- Tez No: 929281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SABAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, velilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutumlarının, öğrencilerin derse olan ilgi düzeyine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kapsamında yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2024–2025 eğitim öğretim yılında ortaöğretime devam eden öğrenciler ve velileri oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise Tokat ilinin Reşadiye ilçesinde ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören 155 öğrenci ve 155 öğrenci velisi kapsamındadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğrencilerin ilgi düzeyini ölçmek için“Beden Eğitimi ve Spor Dersine İlgi Ölçeği”ve velilerin tutum düzeyini belirlemek amacıyla“Ana-Babalar İçin Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Tüm istatistiksel hesaplamalar SPSS 22.0 V istatistik paket programda yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda; çalışmada cinsiyet değişkeni açısından öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilgi düzeyleri arasında istatistiki olarak anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiştir. Öte yandan spora yönlendirilen, 5. Ve 6. Sınıfta öğrenim gören ve okul dışı sportif faaliyetlere katılan öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilgi toplam puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ebeveyn açısından incelendiğinde ise; cinsiyet, yaş, gelir durumu, eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. İlaveten spor yapan, çocuğu 5. ve 6. Sınıfta öğrenim gören, spor geçmişi olan velilerin, ana baba beden eğitimi tutum ölçek toplam ve destek alt boyut toplam puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışmada velilerin ana baba beden eğitimi tutum düzeyi arttıkça çocukların beden eğitimi ve spor dersine ilgi düzeyi de arttığı görülmektedir. Velilerin beden eğitimi ve spor derslerine yönelik tutumları, çocukların bu derslere olan ilgisini ve katılımını doğrudan etkileyen önemli bir faktör olduğu söylenebilir. Bu bağlamda özellikle spor yapmayan ebeveynlere yönelik bilinçlendirme ve teşvik edici eğitim seminerleri düzenlenebilir. Okul etkinliklerine ailelerin davet edilerek çocukların beden eğitimi dersine olan ilgisini artırabilir. Televizyon, sosyal medya ve diğer iletişim araçları kullanılarak beden eğitimi ve sporun olumlu etkileri anlatılabilir. Beden eğitimi dersleri okul müfredatındaki ağırlığı artırılarak daha nitelikli bir içerik sunulabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of parents' attitudes toward physical education and sports lessons on students' interest levels in the course. For this purpose, the relational survey model, which is included in the scanning models of quantitative research methods, was used. The research population consists of secondary school students and their parents during the 2024–2025 academic year. The sample group includes 155 secondary school students and their parents in the Reşadiye district of Tokat province. As data collection tools, the“Interest in Physical Education and Sports Lesson Scale”was used to measure students' interest levels, and the“Attitude Scale for Physical Education Lesson for Parents”was employed to determine the parents' attitude levels. All statistical calculations were performed using the SPSS 22.0 statistical software package. The analysis of the obtained data revealed no statistically significant difference in students' interest levels in physical education and sports lessons in terms of the gender variable. On the other hand, it was determined that students directed to sports, studying in the 5th and 6th grades, and participating in extracurricular sports activities had higher total scores of interest in physical education and sports lessons. From the parents' perspective, no statistically significant difference was found in terms of gender, age, income level, or education level. However, parents who engage in sports, have children studying in the 5th and 6th grades, or have a sports background scored higher on the total and support subscale scores of the attitude scale for parents' physical education. In conclusion, the study shows that as parents' attitude levels toward physical education increase, their children's interest in physical education and sports lessons also increases. Parents' attitudes toward physical education and sports lessons are a significant factor directly influencing children's interest and participation in these lessons. In this context, awareness-raising and encouraging educational seminars can be organized, especially for parents who do not engage in sports. Inviting families to school activities may increase children's interest in physical education lessons. The positive effects of physical education and sports can be conveyed using television, social media, and other communication tools. Finally, increasing the weight of physical education lessons in the school curriculum may provide a more qualified content.