Beton yaşının basınç dayanımı üzerine olan etkisinin ultrases yöntemi ile belirlenmesi
Determining effect of the age of the concrete on the compressive strength
  1. Tez No: 527085
  2. Yazar: QADRI AHMED YOUSIF YOUSIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENVER AYDIN, DOÇ. DR. İDRİS BEDİRHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Beton kalitesinin tespitinde ultrases dalga hızı (UPV) yönteminin kullanımı çok yaygındır. Bu çalışmanın amacı hasarsız yöntemlerden ultrases yardımı ile beton yaşının beton basınç dayanımına etkisinin incelenmesidir. Bu çalışma için kullanılan küp numunelerin basınç dayanımları 12.1 ile 31.3 MPa arasında değişmektedir. Deneysel çalışmalarda kullanılan numuneler üç ana gruptan oluşmaktadır. Bu gruplardan birincisi, Emirler hazır beton firmasından temin edilmiş C20 beton sınıfı, 2.grup BES beton firmasından temin edilmiş C25 beton sınıfı, 3.grupta (C30 beton sınıfı) BES beton firmasından temin edilmiş olup toplamda yaklaşık 126 adet numuneden oluşmaktadır. Numuneler 28 gün oda koşullarında su içinde bekletilerek kür edilmiştir, daha sonra deney gününe kadar laboratuvarda bekletilmiştir. Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde beton yaşının ultrases hızı ölçümlerine olan etkisi incelenmiştir. İkinci bölümde beton yaşının beton basınç dayanımına olan etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada su çimento oranı yaklaşık 0.5 ve kenar ebatları 150 mm küp numuneler kullanılmıştır. Test gününe kadar numuneler suda ve havada kür edilmiştir. Kürleme günleri 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 21 ve 28 gün olarak belirlenmiştir. Bu günlerde numunelerin yoğunlukları ve basınç dayanımları belirlenmiştir. Ölçümlere göre numunelerin yoğunlukları 2.308 ile 2.395 g/cm3 arasında değişmektedir. UPV değerleri beton erken yaşlarında hızla artmakta buna karşılık ilerleyen zamanlarda bu hız oldukça azalmaktadır. Benzer durum beton yaşının artması ile olmaktadır. Betonun 1, 10 ve 28 günlerde UPV değer aralıkları 3.65, 4.21 ve 4.85 km/s arasında değişmektedir. Basınç dayanımları da 1-28 günleri arasında 15.98 MPa ile 46.21 MPa arasında değişmektedir. Bu sonuçlar UPV değerlerinin beton yaşı ile arttığını göstermektedir. Beton yaşı arttıkça basınç dayanımı da artmaktadır. Fakat bu ilişki bütün beton türleri için aynı değildir.
Özet (Çeviri)
Ultrasonic pulse velocity technique is very widely being used to asses the quality control of concrete. The purpose of this study is investigating the effect of the early age of concrete on the compressive strength of concrete by UPV of the non-destructive testing. The cube specimens used in the study were casted from concrete with a varied cube compressive strength qualities. Numbers of specimens were used in the experiment were arranged in three groups. The samples of the first group called as C20 concrete class was provided from Emirler concrete center, the samples of the second group called as C25 concrete class was provided from BES concrete center, and the samples of the last group called as C30 concrete class was provided from BES concrete center and hereby totally 126 samples were used in this study. This study includes two parts of the investigational work; first part is the effect of concrete age on the UPV measurement. And second part is the effect of concrete age on the compressive strength. In this study concrete with water-cement ratio of 0.5 cube specimens of size 150mm*150mm*150mm were used. The cube specimens were cured using two methods known as air curing and water submerged curing, until testing ages of 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,14,21 and 28 days. After measurement of their densities and compressive strengths the results illustrated that densities of the specimens ranged from 2.308 to 2.395 g/cm3. Measurement results of the UPV of non-destructive tests shows that UPV changes very rapidly at the first days, but after then flatten and then increase slowly. The same thing occurs with growing age of concrete. The ranges of UPV at age 1, 10 and 28 day are 3.65, 4.21 and 4.85km/s respectively. The compressive strength values of the concrete samples change from 12.58MPa to 46.21MPa at ages ranging from 1.0 to 28 days. The above Results illustrate that in general, the UPV increases with growing the age of concrete. And when age of concrete grows, the compressive strength of concrete increases. But no matchless relationship can be recognized to cover all concrete cube specimens.