EEG source localization in an economic motivation game
Bir ekonomik motivasyon oyununda EEG kaynaklarının belirlenmesi
- Tez No: 527123
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YASEMİN KAHYA, PROF. DR. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, bir motivasyon oyununda oluşan çoklu beyin bölgelerindeki EEG kaynakları ve performans geribildirimi arasındaki korelasyonlar incelenmiştir. EEG verileri 14 (6 erkek, 8 kadın) katılımcıdan 19 kanalla 10-20 sistemine göre toplanmıştır. Görev, belirli bir zaman sınırı içinde (2 dk.) ilgili turda mümkün olduğunca çok soru çözmekten oluşmaktadır. Sorular tipik IQ testlerinden basit aritmetik, sembolik ve sözel öğelerdir ve bilgisayar ekranında gösterilmişlerdir. Her katılımcı, EEG deneylerinden önce elde edilen rakiplerin cevaplarına dayanarak, her biri iki tur için 10 rakiple yarışmıştır. Her bir rakibe karşı ilk turdan sonra, katılımcıya kendi puanının rakibinden daha yüksek veya düşük olduğuna bağlı olarak ekranda bir metin geri bildirimi (“Kazandınız!”,“Kaybettiniz!”Veya“Berabere!”) verilmiştir. Ardından, katılımcı ikinci bir turda aynı rakiple yarışmıştır. Bant geçiren filtrelemeden sonra, artifaktlı bileşenler BBA ile tanımlanmış ve elenmiştir. Yeniden oluşturulan EEG sinyallerine dayanarak, dipol kaynakları EEGLAB ve standart sınır eleman modeli kullanılarak bulunmuştur. İstatistiksel olarak, bağımsız değişkenlerin farklı beyin alanlarındaki toplam normalize moment genlikleri ile çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Bağımlı değişkenler olarak, birinci turdan ikinci tura net skor değişimi, denenen soru sayısındaki değişim ve sadece doğru cevap sayısındaki değişim kullanılmıştır. Olumlu geribildirim (“Kazandınız!”) verildiğinde, ilişkisel görsel korteks, orbitofrontal alan ve ventral anterior singulat korteksin net skor değişiklikleri ve doğru cevap sayısındaki değişiklikler ile anlamlı ve ilişkili olduğu bulunmuştur. Öte yandan, olumsuz geribildirim (“Kaybettiniz!”) verildiğinde, dorsolateral prefrontal korteks ve dorsal anterior singulat korteks aynı performans değişiklikleri ile anlamlı olarak ilişkili bulunmuştur. Farklı turlar için de ilave alanlar da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the correlations between EEG sources in multiple brain areas and the performance feedback in a motivation game were studied. EEG data were collected from 14 (6 male, 8 female) participants with 19 channels according to the standard 10-20 system. The task consisted of solving as many questions as possible in a given time-limited (2 min.) round. The questions were simple arithmetic, symbolic, and verbal items from typical IQ tests and displayed on the computer screen. Each participant competed with 10 human opponents for two rounds each, based on the responses collected from the opponents before the EEG experiments. After the first round against each opponent, the participant was given a text feedback (“You win!”,“You lose!”, or“It's a tie!”), depending on his/her score when compared to the opponent's score. Next, the participant was allowed to compete with the same opponent in a second round. After band-pass filtering, the artifactual components were identified by ICA and eliminated. Based on reconstructed EEG signals, dipole sources were localized by using EEGLAB and the standard boundary-element model. Multiple regression analyses were performed with total normalized moment magnitudes in different brain areas as the independent variables. Dependent variables were performance changes such as the net score change in the second round with respect to the first round, the change in the attempted questions, and the change in only correct answers. The results show that when positive feedback (“You win!”) was given, the associative visual cortex, orbitofrontal area and ventral anterior cingulate cortex became significantly correlated with net score changes and the changes in the correct answers. On the other hand, when negative feedback (“You lose!”) was given, dorsolateral prefrontal cortex and dorsal anterior cingulate cortex were significantly correlated with the same performance changes. Additional areas were also found in different rounds.