Robust strain measurement on deformation-roughened microscopic surfaces with fluorescent marker imaging
Deformasyon nedeniyle bozulmuş mikroskobik yüzeylerde, flüoresan işaretleme ile gerinim ölçümü
  1. Tez No: 527126
  2. Yazar: MONA RAEISSI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT CAN AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mikroskobik görüntü ̈leme ile malzemelerin mikro-yapısal uzunluk ölçeklerinde uygulanan dijital imge korelasyonu (DIC), deformasyonun temel mekanizmalarını araştırmak için ̈önemli bir araç olarak ortaya çıkmıştır. Mikroskobik DIC'nin optik uygulamasındaki ̈önemli bir problem deformasyonun yüzey bozulmasına sebebiyet vermesidir. Bunlar, malzeme veri alt kümelerini izlemek i ̧cin kullanılan DIC modelini riske sokar ve hatalara ve geçersiz verilere neden olur. Deformasyon nedeniyle bozulan yüzeylerin üzerindeki DIC geçersizliklerinin üstesinden gelmek için bir strateji, mikro-yapıyı imgelerden ayıran ve sadece yüzeye uygulanmış DIC desenini izleyen bir deformasyon modu yaratmaktır. Bu ̧çalışmada, bu hedefe ulaşmak i ̧cin flüoresan mikroskopisi canlı bir görüntüleme yöntemi olarak incelenmiştir. Söz konusu materyal, yerinde görüntülenen Magnezyum AZ31 olarak seçilmiştir. Flüoresan desen uygulaması, hem flüoresanlı DAPI ̧çözeltisi hem de flüoresan parçacıkları kullanılarak püskürtme ve spin kaplama teknikleriyle geliştirilmiştir. Spin kaplayıcı ile yüzeye yayılan flüoresan parçacıklar, DIC yönteminde yeterince güçlu ̈ desenler vermiştir. Yerinde yükleme deneylerinde, flüoresan uygulamasının sınırlamalarının yanı sıra faydaları kesin olarak belirlemek ve nicelleştirmek için aynı büyütmeye sahip rutin optik mikroskopi hattına paralel olarak flüoresan görüntuleme (FDIC) hattı kul- lanılmı ̧stır. Iki dökme ve ekstrüde Magnezyum, bu in situ mikroskopik DIC+FDIC deneylerinde kullanılmıştır. Sonuçlar, FDIC yönteminin ̈öncülüğünün uygulanabilir olduğunu göstermektedirler, yani yük arttıkça DIC ikizlenme ̧şeritlerinin etrafında geçerliliğini yitirirken, FDIC tutarlı sonuçlar elde etmektedir
Özet (Çeviri)
Digital image correlation implemented at microstructural length-scales of materials with microscopic imaging has emerged as an important tool to investigate the fundamental mechanisms of deformation. An important problem in the optical implementation of microscopic DIC is the fact that deformation itself can create surface features. These compromise the DIC pattern used for tracking material sub- sets and cause errors and invalidations. A strategy to overcome DIC invalidations on deformation-roughening structures is to create a deformation mode that filters the mi- crostructure out of the images and simply tracks introduced tracing particles. In this study, fluorescent microscopy is investigated as a viable imaging method to achieve this goal. Fluorescent pattern application has been developed with spraying and spin-casting techniques using both fluorescent DAPI solution and fluorescent beads. Beads that are spread on the sur- face with spin casting yielded consistent patterns that act sufficiently robust in DIC method. In the in situ loading experiments, fluorescent imaging line has been used in parallel to a routine optical microscopy line that has the same magnification to precisely determine and quantify the benefits as well as limitations of the fluorescence application. Two material configurations of as-cast and extruded Magnesium, both intended to favor formation of large twins, has been used in these in situ microscopic DIC+FDIC experiments. The results show that the premise of the FDIC method is viable, namely, while DIC is invalidated in certain twinned material neighborhoods, FDIC maintains producing consistent results.