Çevresel unsurların özel sektör çalışanlarının motivasyonuna etkisi: Marmara Bölgesi araştırması
The effects of environmental elements on the motivation of private sector employees in Marmara Region
  1. Tez No: 527139
  2. Yazar: GÜLİN KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER USTABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bireylerin bir işi yerine getirirken belirli bir seviyede çaba göstermeleri için bir hedef doğrultusunda güdülenmeleri gerekmektedir. Bu güdülenme çalışanın iş motivasyonu olarak tanımlanmaktadır. Motivasyonu etkileyen sayısız kavram bulunmakla birlikte, bireyin geçmişi, sosyal çevresi, fiziksel çevresi ve kişisel algıları o kişinin motivasyonunu doğrudan azaltıp arttırabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; bireyin çalışma ortamındaki çevresel unsurların çalışanın iş motivasyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve hangi çevresel unsurun daha fazla etkili olduğunu, iş motivasyonunun demografik faktörlere göre değişip değişmediğini incelemektir. Çalışmanın birinci bölümünde motivasyon ve motivasyon kuramları, ikinci bölümünde fiziksel faktörler, üçüncü bölümünde ise İstanbul ve Kocaeli illerinde bilişim sektöründe hizmet veren büyük ölçekli muhtelif firmalarda gerçekleştirilmiş 437 kişinin katılımıyla sonuçlanan anket verilerinin ve bu anketlerden elde edilen sonuçların sunulduğu araştırma analizi yer almaktadır. Anketlerin güvenirliği SPSS programıyla kontrol edilmiş olup, faktör analizi, geçerlilik analizi, T testi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, çevresel unsurların bireyin motivasyonu ve iş memnuniyeti üzerinde doğrudan etkili olduğu görülürken, ekipman yeterliliği, masa ve sandelyenin varlığı, oda ısısının optimal düzeyde olması, hava kalitesi ve ışık açısının bireyin motivasyonunu ve iş memnuniyetini pozitif yönde etkilemekte ve açık ofis düzeninde oturma planının ise bireyin motivasyonunu ve iş memnuniyetini negatif yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
People need to be motivated with a target in order to conduct a job with a good performance. According to literature, this motive is identified as job motivation and satisfaction. There are numerous factors which have an impact on job motivation, including that individual perceptions, social background, social and physical environment. Those factors either can boost the motivation or reduce it. In this study, it is aimed to determine the influence of physical office environment on employee's motivation in private sector and to analyse how much influence subfactors have on it. To do so, the motivation and physical environment concepts and their theoretical framework will be investigated in the first and second chapter respectively. In the last chapter, a questionnaire which was conducted in two big scaled informatics firms in İstanbul and Kocaeli with 437 people will be analysed statistically. The reliability of the study was analysed with SPSS, and then factor analysis, T-test, correlation analysis and regression analysis has applied to this study. According to results, it is observed that there is a strong influence of physical environment on motivation, specifically adequate equipment; possession of chair and table, optimal room temperature, air quality and light positioning has a positive effect, while open office plan has a negative effect on motivation.