Annelerin değer algıları ile çocukların değer algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Study on the relationship between the value perceptions of mothers and the value perceptions of their kids
- Tez No: 527138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÇALIŞANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, annelerin değer algıları ile çocukların değer algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2016-2017 öğretim yılı bahar döneminde Isparta ili Merkez ilçesi Bağımsız Devlet Anaokullarına devam eden dört-altı yaş grubu 204 çocuk ve annesi oluşturmaktadır. Çocuklara ait veriler için Atabey (2014) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Sosyal Değerler Kazanımı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Çocuk Kişisel Bilgi Formu”; annelerden toplanan veriler için ise Dilmaç, Arıcak ve Cesur (2014) tarafından geliştirilen“Değerler Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Anne Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS 22 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, standart sapma, aritmetik ortalama, Mann Whitney U-testi, Kruskal Wallis H-testi ve Spearman's Rank Order Korelasyon testi kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirlik ve geçerlik çalışmaları için Cronbach alfa ve KR-20 güvenirlik katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada annelerin en çok önem verdiği değerlerin;“beden sağlığı”,“yaşam hakkı”, en az önem verdiği değerlerin ise“mal-mülk”,“aşk”değerleri olduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrenim durumu ve toplam gelir durumu değişkenlerine göre annelerin değer algılarının anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların değer algılarının annelerin yaşlarına göre anlamlı farklılık gösterdiği, farklılaşmanın ise anneleri 31-35 yaş grubunda olan çocuklar yönünde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has the objective of investigating the relationship between value perceptions of mothers and value perceptions of their kids. Descriptive survey model has been used in the study. The working group of the study consists of 204 mother and their children aged four to six years who continue to the Independent State Preschools in the Central District of Isparta in the spring term of 2016-2017 academic year.“Pre-School Social Values Acquisition Scale”developed by Atabey (2014) and“Child Personal Information Form”prepared by the researcher were used for the data collected from children;“Value Scale”developed by Dilmaç, Arıcak and Cesur (2014) and“Mother Personal Information Form”prepared by the researcher were used for the data collected from the mothers. The analysis of the data has been done on SPSS 22 software. In the analysis of the data; frequency, ratio, standard deviation, arithmetic mean, Mann Whitney U-test, Kruskal Wallis H-test, and Spearman's Rank Order Correlation test have been used. For the validity and reliability of the scales, Cronbach alfa and KR-20 reliability coefficient have been used. It has been found that mothers care“physical well-being”and“right to life”the most while they care“property-possessions”and“love”the least. According to the findings obtained from the research, the results of the study showed that the value perceptions of the mothers were significantly different according to the educational status and the total income status variables. It was determined that children's value perceptions significantly differed from the mothers and the biggest variance has been found among children owning 31-35 aged mothers.