The effects of paper-based and computer supported collaborative writing on the writing performances of pre-intermediate level preparatory students at Uludağ University
Kağıt üzerinde ve bilgisayar destekli işbirlikçi yazmanın Uludağ Üniversitesi orta seviye öğrencilerinin yazma performansına etkileri
  1. Tez No: 527141
  2. Yazar: SERHAT AŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENA GÜL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğrenmek amacıyla 2016-2017 akademik yılında Uludağ Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda Hazırlık sınıfı orta seviye İngilizce eğitim gören öğrencilerin yazma becerileri performansları ile öğrencilerin içinde bulundukları yazma ortam ve durumları arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda yazma ortamları bireysel yazma ve iş birlikçi yazma ortamları diye ikiye ayrılmıştır. Ayrıca iş birlikçi yazma ortamı da kağıt üzerinde ve bilgisayar destekli yazma olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Çalışmanın üç farklı yazma durumunu kapsamasının sebebi olarak alanyazında yapılan çalışmaların genelde ikili karşılaştırma şeklinde yapılmış olmaları verilmiştir. Bu çalışma Türkiye'de yapılan benzeri diğer çalışmalar ile karşılaştırıldığında ilk üç yönlü deneysel çalışma olarak kendini göstermektedir. Yapılan araştırmanın sonuçlarına karma yöntem kullanılarak ulaşılmıştır. Bu çalışma kapsamında öğrenciler ön eğitim ve ön testin ardından altı haftalık uygulama sürecine geçmişlerdir. Ardından çalışma son test ile sonlandırılmıştır. Nicel veriler için ön ve son testler iki bağımsız ve eğitimli öğretim elemanı tarafından TOEFL Bağımsız Yazma Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, araştırmanın nitel boyutu için dokuz öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu öğrenciler tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Elde edilen nicel veriler bilgisayar destekli işbirlikçi yazma grubunda yer alan öğrencilerin diğer gruplara göre anlamlı ölçüde daha başarılı yazabildiklerini göstermiştir. Kağıt üzerinde işbirlikçi yazma grubunda olan öğrencilerin ise bireysel yazma grubundaki öğrencilere göre daha başarılı oldukları nitel ve nicel verilerden elde edilen bulgular sonucunda ortaya konulmuştur. Nitel verilere bakıldığında ise işbirlikçi gruplarda yer alan öğrencilerin buna benzer çalışmaların diğer beceriler için de yapılması gerektiğini savunduğunu göstermiştir. Ayrıca, bilgisayar destekli işbirlikçi grupta yer alan öğrencilerin bu deneyimi yenilikçi ve farklı buldukları vurgulanmıştır. Yapılan bu çalışmanın farklı yazma ortamlarını anlamaya yönelik yeni ve daha kapsamlı çalışmalara yardımcı olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the relationship between the writing environments and applications and the writing performance of the students studying in pre-intermediate classes at Uludağ University School of Foreign Languages in the 2016-2017 academic year of English as a foreign langugage. In line with this purpose, the writing environments were divided into individual writing and collaborative writing. Moreover, the collaborative writing environment was separated into paper-based and computer supported collaborative writing. The reason for employing three different writing situations within this study can be predicated on the argument that the current literature is usually based on two-way comparisons. Within the scope of this study, the students underwent a six-week implementation process following a training session and a pre-test. Next, the study was concluded with a post-test. Furthermore, another example similar to this study could not be found within Turkish context. The results of this study was analysed through mixed a method approach. The pre- and post-tests of the groups written before and after the implementation were assessed by two independent and trained instructors for quantitative data analysis. These assessments were made through the TOEFL Independent Writing Rubric. Moreover, the qualitative data were collected through semi-structured interviews with nine students. These students were selected through stratified random sampling method. The quantiative data showed that the students in the computer supported collaborative writing group produced significantly more successful writing outputs. It was also found that the students in paper-based collaborative writing group was slightly more successful than the individual writing group according to the result of quantitive analysis. Besides, the qualitative analysis showed that the students in the collaborative writing groups supported the idea of utilizing such experiences for other language skills. The students in the computer supported collaborative writing group underlined that the study had been an innovative and different experience for them. The current study aims to contribute to more recent and comprehensive studies on understanding different writing environments.