Erbil'in fiziki coğrafyası
Erbil's physical geography
  1. Tez No: 527142
  2. Yazar: AHMED QASIM SALIM SALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Erbil (Arapça: Erbil; Kürtçe: Hewlêr), Irak'ın kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'nin başkenti ve en büyük şehridir Nüfusu Kürtler, Türkmenler, Araplar, Keldani ve Süryani Hıristiyanlardan oluşur. Bu çalışmada jeoloji, jeomorfoloji, hidrografya, iklim, toprak, flora ve fauna gibi doğal yapılar üzerinde genel bir sınıflama yapılmıştır. Bu araştırmada verileri toplamak için çeşitli teori ve modellerin yanı sıra, CBS, ve uzaktan algılama yöntemleri kullanılmıştır. Jeomorfolojik birimler ile iklim ilişkilendirilmiş ve bu bağlamda hidrografya ve toprak özellikleri birlikte ele alınmıştır. Bazıları bu alana has olan flora ve fauna da incelenmiştir.Araştırma alanı, doğal kaynaklar, yeraltı kaynakları, bazı bitkiler bakımından oldukça zengindir. Kuşlar, memeliler, sürüngenler gibi bazıları fermantasyona neden olabilen ve aynı zamanda fauna, global standartlara göre bu parkın, en iyi korunan doğal alan olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu alan, bütün mevsimlerin görülebildiği ve bazı yerlerde bir sene boyunca karın erimeden yerde kalabildiği bir alandır. Alanda birçok nehir, su kaynağı ve bataklık (sulak alan) vardır. Erbil'in içerisinde yer alan yeryüzü şekilleri de zengindir.Araştırma sahası olarak Erbil'in seçilmesinde saha üzerinde yapılan çalışmaların yetersizliği ve alanın daha önce detaylı bir şekilde incelenememesi etkili olmuştur. Araştırmanın her aşamasında coğrafya biliminin prensipleri ve yöntemleri çerçevesinde, nedensellik ve dağılış ilkeleri göz önüne alınmıştır. Çalışma sürecinin ilk aşamasını literatür taraması oluşturmaktadır. Sahanın tümü ile ilgili daha önce yapılan coğrafi çalışmalar fazla olmamakla birlikte, sahanın bazı kısımlarını içine alan çalışmalar incelenmiştir. Bu çalışmalar ışığında edindiğim bilgiler tezimin oluşmasında büyük yarar sağlamıştır. Bununla birlikte özgün ve akademik bir çalışma yürütülecektir. Aynı zamanda bu çalışma ilerde yapılacak olan çalışmalara örnek teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
The lack of a comprehensive analysis and interpretation of the natural resources surveys of the Erbil Governorate is considered to be a serious deficiency and the problem of this research. Land evaluation is concerned with the assessment of present Land performance when used for agricultural Purposes it requires inventory and interpretation of basic surveys of climate, geology, relief, soils, vegetation, and hydrology in terms of the requirements of alternative forms of Land use. Generally, these surveys were executed at the reconnaissance or exploratory level of intensity for Iraq republic by the governmental departments. Therefore, Land evaluation of this study is qualitative and the results contribute to regional plans, permitting the selections of development areas and priorities. The two-stage approach of the FAO frame work for Land evaluation is followed in this research in which the first stage is mainly concerned with qualitative Land evaluation and evaluation of the physical environment. The thesis consists of two parts, the first main part involves the analysis and interpretation of the natural resources maps of Erbil Governorate, whereas the second part the atlas-is a collection of these maps of uniform design, the third chapter describes the land capability of the governorate for agriculture as well as landaus and sustainable Land management. The description and interpretation of the status of natural resources of Erbil Governorate indicate that there is a problem of land degradation at a regional level due to the run off erosion, over grazing, and forest mis-management. Agricultural production depends on the amount of the precipitation to produce winter crops (mainly wheat and barley), whereas summer crops depend on the ground water and irrigation from the great and little Zab.Some other interesting conclusions and recommendation were cited in the thesis. Finally, the comprehensive integration of environmental and socio-economic interests is necessary to achieve the objectives of sustainable land management. Therefore a second stage consisting of socio-economic analysis might be suggested to follow this study.