Analysis of CO2 emission reduction, energy and economy interactions in Turkey using BUEMS-macro
BUEMS macro kullanarak Türkiye'de CO2 emisyon azaltım, enerji ve ekonomi etkileşim analizleri
- Tez No: 527154
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN SELÇUK KUMBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya nüfusunun ve ekonominin büyümesi, hızlı şehirleşmeyle birlikte enerji talebinde önemli bir artışa neden olmaktadır. Bütün enerji kaynakları arasında en hızlı tüketim artışı yenilenebilir enerjide olmakta, ikinci sırayı ise nükleer enerji almaktadır. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı son zamanlarda Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) programı kapsamında yeni projeler yayınlamakta ve 2030 yılına kadar üç nükleer santral projesi planlamaktadır. Ancak, fosil yakıtların iklim değişikliğinin en büyük nedeni olmalarına rağmen yakın gelecekte dünyadaki enerji talebine hâkim olmaya devam edeceği tahmin edilmektedir. Bunun sonucu olarak; enerji modellemesi iklim değişikliğinin azaltılmasında kilit rol oynamaktadır ve son yıllarda enerji planlamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez; top-down ve bottom-up modellerin her ikisinin de avantajlarını kullanarak Türkiye enerji sistemi için enerji, ekonomi ve çevre arasındaki bağlantıyı tanımlayan bir model önermektedir. Bu çalışmada; TUBİTAK Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projesi (Proje No:114M348) kapsamında geliştirilen Boğaziçi Üniversitesi Enerji Modellemesi Sistemi (BUEMS) son yayınlanan Türkiye enerji sektörü verilerine göre kalibre edilerek bottom-up yapı için kullanılmaktadır. Macro model ise top-down yapı için kullanılmaktadır. BUEMS ve Makro modelleri, birlikte Boğaziçi Üniversitesi Enerji Modellemesi Sistemi ve Makroekonomik Modul (BUEMS-MACRO) olarak adlandırılmaktadır. Türkiye enerji sisteminin güncel durumu baz senaryo olarak alınıp hem BUEMS hem de BUEMS-MACRO model için farklı senaryo analizleri yapılarak sonuçlar baz senaryo sonuçları ile karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Growth in the world's population and the economy, together with the rapid urbanization lead to a dramatic increase in energy demand. Among all energy sources, the most rapid consumption growth occurs in renewable energy which is followed by nuclear energy. The Turkish Ministry of Energy and Natural Resources (MENR) recently has released new projects under the Renewable Energy Resource Area (YEKA) scheme and announced intentions for three nuclear power plants by 2030. However, fossil fuels are expected to dominate the world's energy demand in the near future, although fossil fuels are the largest contributors to climate change. As a result of this, energy modeling plays a key role in climate change mitigation and has been a widely used tool for energy planning in the recent past decades. This thesis aims to take advantages of both top-down and bottom-up energy models by proposing a model which defines a linkeage between the energy, the economy and the environment for the Turkish energy system. In this regard, Boğaziçi University Energy Modeling System (BUEMS) which has been developed under a project for the Scientific Technology and Research Council of Turkey (TUBİTAK, 2018), has been calibrated according to the latest Turkish energy sector data, and is used for the bottom-up structure and the Macro model that has been proposed in this thesis is used for the top-down structure. BUEMS and Macro models are together referred to as Boğaziçi University Energy Modeling System together with a Macroeconomic Model (BUEMS-MACRO). In this study, the current energy system of Turkey is taken as a Base scenario. Based on Base scenario, different policy scenarios have been carried out for both BUEMS and BUEMS-MACRO model and the results of policy scenarios are compared with the Base scenario.