Multi-criteria optimization of high speed naval vessels: A pareto approach
Yüksek hızlı gemilerin çok kriterli optimizasyonu: Pareto yaklaşımı
  1. Tez No: 527161
  2. Yazar: ONUR YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ZİYA SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Marine Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gemi tasarım sürecinde ana boyutları belirlemek en önemli, ancak genel olarak düşünüldüğünde etkisi tüm süreci etkileyecek olmasına rağmen oldukça hafife alınan iş paketlerinden biridir. Tasarımcının görevi en kısa sürede, istenilen özellikleri karşılayan en uygun yani optimum tasarımı ortaya çıkarmaktır. Bu da en uygun ana boyutlardan yola çıkarak mümkündür. Geminin misyonuna bağlı olarak önceden tahmin edilip önüne geçilebilecek durumlardan ötürü dizayn spiralini defalarca dönüp ana boyutları tekrar belirlemek ciddi zaman kaybı oluşturabilir. Ayrıca regresyon analizi vb. yöntemlerle belirlenen ölçülerin en iyi değerler olduğunu söylemek de güçtür. Bu çalışmada yüksek hızlı bir askeri geminin ana boyutlarının belirlenmesinde Pareto analizi uygulanacaktır. Pareto sınırı, birbiriyle çelişen ve diğer parametrelere göre daha önemli sayılabilecek en az iki tasarım parametresinden elde edilebilir. Pareto sınırı bir kez elde edildi mi benzer tasarımların ana boyutları daha kısa sürede ve daha yüksek doğruluk hassasiyetiyle oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
In a ship design process, determining the main dimensions is one of the most fundamental work packages which seems quite underestimated when considered its continuous effects on the whole design. It could be a time-sink to turn the design cycle more than usual and specify these dimensions again and again because of encountered problems which might be predictable at first. In this study, a preliminary design process of a high speed naval combatant will be discussed to overcome mentioned situations by using Pareto Analysis. Pareto fronts can be obtained from at least two conflicting parameters which are relatively more important than the other parameters for the ship's purpose/mission and these parameters are completely depend on the designer's call. Once the Pareto front is obtained for this ship type, oncoming similar ship designs could take less time and be more accurate.