Kentiçi ulaşımda bisikletin yeri ve bisiklet yollarının planlanması: Aydın kenti örneği
Place of bicycle in urban transport and planning of cycling routes: Example of the city of Aydin
- Tez No: 527177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kentlilerin yaşadığı en önemli sorunlardan biride ulaşım kaynaklı sorunlardır. Kentsel nüfusun artması, kentlerin plansız büyümesi ve motorlu araç kullanımının fazlalaşması sonucunda hem insan sağlığını hem de kent hayatını olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren pek çok sorun ortaya çıkmıştır. Sağlıklı, ekonomik, hızlı, eğlenceli ve çevre dostu bir ulaşım türü olan bisiklet ulaşımı, bu sorunlara karşı etkili bir sürdürülebilir ulaşım çözümü olmaktadır. Özellikle kısa mesafeler için bisiklet otomobilin yerini alma potansiyeline sahiptir. Dünyada Hollanda, Danimarka, Japonya gibi güçlü bisiklet kültürüne ve yüksek bisiklet kullanım oranlarına sahip ülkeler bulunmaktadır. Ülkemizde ise bisiklet bir ulaşım türü olarak fazla tercih edilmemekte, yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu çalışmada Aydın kent merkezinde insanlara, alternatif bir ulaşım şekli olan bisiklet yolu ağının oluşturulması hedeflenmiştir. Ayrıca çalışmada, ulaşım türlerinden, bisiklet ulaşımının öneminden, bisikletin tarihçesinden, bisikletin dünyadaki ve Türkiye'deki durumundan, bisiklet ile ilgili bazı mevzuatlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most significant problem is transportation-related problems for urban residents. As a result of the increase of the urban population,unplanned growth of cities and increase in the use of motor vehicles, many problems have been caused which adversely affect human health and urban life and decrease the quality of life. Bicycling which is healthy, affordable, fast, fun and environmentally friendly mode of transport, is an effective sustainable transportation solution to these problems. Especially for short distances, the bicycle has the potential to take place for the car. There are countries like the Netherlands, Denmark, Japan which have strong cycling culture and high cycling rates in the world. In our country, bicycle is not preferred as a transportation type and it is not widely used. In this study, it is aimed to create a bicycle route network which is an alternative way of transportation to people in Aydın city center. Also in this study, it has been mentioned type of transportation, importance of bicycle transportation, history of bicycle and cycling situation in the world and Turkey.