Üniversite öğrencilerinin meslek seçimlerinin ve geleceğe yönelik tutumlarının algılanan anne-baba tutumları ile ilişkisinin incelenmesi
Relationship between perceived parental rearing styles and future time orientations of university student's program choice
  1. Tez No: 527183
  2. Yazar: ZEHRA ŞEYMA MARAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN BİRGÜL BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yetişkin bireyler günlerinin büyük bir bölümünü meslekleriyle uğraşarak geçirirler. Böylece seçtiğimiz meslek geleceğimizi de büyük ölçüde şekillendirir bu noktada meslek seçiminde üniversitedeki bölüm seçimimin ve bu seçimin nasıl yapıldığının da önemli bir payı vardır. Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin meslek seçiminin geleceğe yönelik tutumlarını ve algılanan anne baba tutumlarıyla ilişkisini araştırmaktır. Araştırmanın verileri çeşitli üniversitelerde ve çeşitli bölümlerde okuyan üniversite öğrencilerinin cevaplarına göre oluşturulmuştur. Bu araştırmada gönüllü olan öğrencilere araştırmacı tarafından oluşturulmuş, öğrencilerin meslek seçiminde nelere dikkat ettikleriyle ilişkili olabileceği düşünülen soruların olduğu Kişisel Bilgi Formu, öğrencilerin algılanan anne baba tutumunu belirlemek için Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Çocuk Formu (KAET-Ç) ölçeği ve öğrencilerin geleceğe yönelik tutumlarını belirlemek için de Geleceğe Yönelik Tutum Ölçeği Kısa Form uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin %67.2 si bölümünü isteyerek seçerken, %32.8'i bölümünü istemeyerek seçmiştir. Bu sonuçlara göre bölümünü isteyerek seçen öğrencilerin geleceğe yönelik olumlu ve planlı tutum puanları bölümünü istemeyerek seçenlere göre daha yüksek olduğu anlamlı bulunmuştur. Mezun olduktan sonra kolay iş bulma imkanına göre meslek seçen öğrencilerin babalarından algıladıkları aşırı koruyuculuk puanları, mesleklerini ilgi ve yeteneklerine göre seçen öğrencilere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bunun yanında üniversite öğrencilerinin anne baba tutumları ve öğrencilerin geleceğe yönelik tutumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Son olarak sonuçlar, güncel litaratürle birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mature individuals spend a significant part of their time to look for their vocation and orientation. Thus, our vocation choice shapes a consequent part of our future, making in that regard a small but decisive difference between the quest for professional orientation though course selection at university and how these choices are made. This research aims at discover university students' attitudes towards their future and how it is impacted by their perceived relations with their parents. The study's data were collected at universities, from university students with different majors. This analysis was led by the researcher surveying volunteer students, through Personal Information Forms asking them what was important in their orientation choice, through a Shortened Perceived Parents-Children Attitudes Form (KAET- C) to understand the students' perceptions of their relations with their parents, and through an Attitude towards Prospects Measurement Form to evaluate the students' behaviours towards their future. The research used the SPSS 21.0 method to conduct its analysis. Results of the study reveals that 67.2 % of participants consider their interests while choosing their department . However, 32.8% of participants dont consider their interests while choosing their deparmant. According to these result and the rate of positive and planned future orientations is higher in participants consider their interesests while chosing their department. After graduation individuals who choose their department regarding to job opportunity get higher score on over protection attitude of father compared to individuals who choose their departmant considering their skills and interest. Also this study was research relations between university student's Egna Minnen Betraffande Uppforsran-My Memories of Upbringing ( warmth, overprotection, rejection; separetely for each parent) and their Future Orientations (positive, anxious and planned). Lastly , results were discussed depending on the current litarature.