Çeşitli konveks stokastik süreçler için bazı eşitsizlikler
Some inequalities for several convex stochastic processes
- Tez No: 527184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eşitsizlikler, olasılık teorisi ve stokastik süreçler teorisinin tarihsel gelişimini veren bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde tezde kullanılan bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde değişik konveks fonksiyon tipleri için bazı eşitsizlikler verilmiştir. Dördüncü bölümde konveks stokastik süreçler ve bu süreçlerle ilgili bazı eşitsizlikler ele alınmıştır. Beşinci bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter it is given an introduction of historical development on inequalities, probabilty theory and stochastic processes. İn the second chapter it is given some definitions and theorems which are used in this thesis. In the third chapter, it is given some inequalities for several convex functions. In the fourth chapter, it is dealed with convex stochastic processes and some inequalities concerning with these processes. It is given some result and propositions in the fifth chapter.