Marka başvuru süreci sorunlarına kısıtlar teorisi yaklaşımı
Theory of constraints approach to brand application process
- Tez No: 527187
- Danışmanlar: PROF. SEMRA BİRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Marka tescili ticaret açısından işletmeler için önemli bir değerdir. Marka tescili marka başvurusu ile başlar. Markanın başvuru takibi, yayını varsa, itirazı yani tesciline kadar geçen süreçler meşakkatlidir. Firmalar için ticari olarak mal veya hizmet sektöründeki mevcut olan markalarının tescilli olması gerekmektedir. Alınan marka tescil belgesi piyasadaki taklitlerin önlenmesi ve rekabet gücünü arttıracağından dolayı da önemlidir. Marka başvuru süreçlerinde problem yaşanması markanın tescil edilmemesi gibi kayıplara ve firmaların zaman, emek, hak ve maddi kayıplar yaşanmasına neden olmaktadır. Tezin amacı, başvuru sürecinde çok sayıda marka başvurularının ret edilmesini önlemek için sorunların çözümlenmesi ve tescilli marka sayısının arttırılmasıdır. Bu sorunların çözümü ise, Kısıtlar Teorisi ile sağlanmıştır. Çalışma, marka başvuru süreçlerinde yaşanan sorunların en aza indirgenmesini, kısa sürede markaların tescil edilmesini ve marka başvurusunda bulunan firmaların zaman, emek, ticari değer, hak gibi maddi ve manevi kayıplarının önüne geçilmesinde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Trademark registration is an important value for businesses in terms of trade. The trademark registration begins with the trademark application. If the trademark is a follow-up application, publication, the process until the objection, that is to say its registration, is troublesome. Trademarks that are commercially available in the goods or services sector must be registered. Trademark registration certificate; It is also important to prevent imitations in the market and increase competition power. Problems in the process of trademark application cause losses such as not registering the mark and cause firms to live time, labor, rights and financial losses. The aim of the dissertation is to solve the problems and increase the number of registered trademarks in order to prevent the rejection of numerous trademark applications during the application process. The solution of these problems is provided by the Theory of Constraints. The study will help to minimize the problems experienced during the trademark application process, to register the trademarks in a short time and to prevent the material and moral losses such as time, labor, commercial value and rights of the companies in the trademark application.