Yeni ürün sunumuna rakiplerin tepki verme süreleri ve şekillerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
A Study of determinants of compertitor response time and patterns to a new product introduction
  1. Tez No: 52719
  2. Yazar: SELİM ÜMİT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, literatürden elde edilen bulgulardan hareketle, piyasaya yeni ürün sunumuna karşı, piyasadaki mevcut işletmelerin tepki şekilleri ve tepki verme sürelerinin, rekabet stratejileri çerçevesinde önemini vurgulamaktır. Genel Rekabet Stratejileri' nin, Pazara Giriş Stratejilerini, yeni ürüne karşı oluşturulacak tepkileri ve tepki verme sürelerini etkilemesinden dolayı, öncelikle bu stratejilerin literatürdeki gelişmeleri incelenmiştir. Pazara Giriş Stratejilerinin, piyasada mevcut olan işletmelerin tepkilerini ve tepki verme sürelerini etkilemesi nedeniyle de, Pazara Giriş Stratejileri incelenmiştir. Tepki verme şekilleri ve tepki verme sürelerinin, işletmenin örgüt yapısıyla, pazarlama bilişim sistemleriyle, tepki verme süresinin yoğunluğuyla, piyasadaki rekabet yapısıyla olan ilişkileri irdelenmiştir. Bu bağlamda, ampirik çalışma yaparak, Türkiye örneği için sonuçlar elde edilmiştir. İncelenen yaklaşımlarla birlikte, Türkiye otomobil piyasasında üretici firma olan Tofaş ve Renault' un Orta-2 pazar bölümündeki gelişmelere nasıl ve ne kadar sürede tepki verdikleri, Grafik ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yardımıyla öngörülmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Türkiye otomobil piyasasının oligopol bir yapıya sahip olduğu ve rekabetin fiyat politikaları yerine, ürün çeşitlendirmesi yolu ile yapıldığı görülmüştür. Ayrıca, bu pazar diliminde tepkilerin agresif olmadığı da ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The purpose of this study is, by the means of a literature survey, to determine the importance of the incumbent' s response patterns and the response times against the new product introduction, within the framework of competitive strategies. Since the General Competitive Strategies affect the Market Entry Strategies, responses against the new product and response times,., firstly; the progress that has been made on these strategies in the literature is investigated. Since, Market Entry Strategies effect..the incumbent's responses and their response times, the Market Entry Strategies are examined. The relationship of response patterns and times with organizational structure of companies, marketing information systems, the intensity of response times and, their competitive structure in the market is interpreted. For this aim, with an empirical analysis results are obtained for Turkish automotive market. As well as the above mentioned approach, the response pattern and response times of the Tofaş and Renault - two of the producer companies in the Turkish automotive market - to the changes in the Mid-2 segment of the market, is tried to be forecast through Graphical and Multiple Linear Regression Analysis Methods. According to the results obtained, it is seen that Turkish automotive market has an oligopoly structure and competition takes place through product diversification rather than competitive price policies. Also, in this segment of the market, it is seen that the responses are not aggressive.