Şehirleşmenin Azerbaycan sosyo-ekonomik yapısı üzerinde etkileri
  1. Tez No: 52720
  2. Yazar: TAHİR ALİ ZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışmada, şehirleşmenin Azerbaycan'ın sosyo - ekonomik yapısı üzerinde olan etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, birçok istatistikler, resmi ve özel kaynaklar tararından yayınlanan rakamlar, bu alanda önce yapılan araştırmalar bir araya getirilmiştir. însan toplulukları her zaman bir gelişim içinde bulunmaktadırlar. Bu noktada şehirleşme bu gelişmenin bir parçası olarak toplumun sosyo - ekonomik yapısının üzerinde büyük bir etkileme gücüne sahiptir. Şehirleşme bir işlev gibi bir tarafdan sosyo - ekonomik büyümenin sonucunda meydana gelir ve aynı zamanda toplumun sosyo - ekonomik gelişmesini hızlandıran en önemli faktörlerden biridir. Günümüzde Şehirleşmeden en yüksek seviyede etkilenen ülkeler - gelişmekte olan ülkelerdir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan 15 bağımsız devlet ekonomi sıkıntılar ve siyasi istikrarsızlık gibi ciddi sorunlardan başka bütün gelişmekte olan ülkeler gibi hızlı şehirleşme problemi ile karşı karşıya durmaktadırlar. Bu araştırmanın sonucunda Azerbaycan'ı örnek alarak eski Sovyetler Birliği'nde son 80 senede şehirleşmenin genel yönlerini çizmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY The aim of this study is proor of the effects of urbanization on Azerbajan sosioeconomical structure. On this way were complited a lot of statistical data, official and private information, summed up studies on this field were done earlier. Human communities have been developing eternaly. From this point of view urbanization is the main part of developind of human societies and as a prosses it intfluences on society's socio - economical progress and, from the other hand, the most considerable factor which haries up this progress. In present time countries, which are influnced from the urbanization in the high degree - developing countries are. After destroing of Sovyet Union there are 15 independent countries, which appear on the world map. Exept civil was economical and political troubles this new countries have faced with the problem of abnormal urbanization as well as all developing countries. As a result of this study, used Azerbajan as an example, have been tried to depiet the most general urbanization's streams in former Soviyet Union in last 80 years.