Çanakkale evsel atıksu arıtma çamurunun çim bitkisinin bitki besin elementi ve ağır metal içeriği üzerine etkisi
Effects of çanakkale domestıc sewage sludge on nutrıents and heavy metal content of grass
- Tez No: 527194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Arıtma çamuru bünyesinde bitki besin elementleri, ağır metaller ve organik bileşikler bulundurmaktadır. Tarım alanlarında kullanımı çevre üzerine olan olumsuz etkileri azaltacak ve toprak üretkenliğini dolayısıyla da bitki büyümesini teşvik edecektir. Bu amaçla, Çanakkale Belediyesi Evsel Atıksu Arıtma Tesisinden elde edilmiş arıtma çamurunun dört dozu (hiç arıtma çamuru uygulanmayan kontrol dozu, izin verilen maksimum doz, maksimum dozun yarısı, maksimum dozun iki katı), ÇOMÜ Dardonos Yerleşkesinden alınan tarım toprağına karıştırılarak ingiliz çimi (Lolium perenne L.) yetiştirilmiştir. Dört tekerrürlü yürütülen denemede, bitkide belli dönemlerde dört kez hasat yapılarak temsili örnekler alınmıştır. Alınan çim örneklerinde bazı bitki besin elementleri ( N, P, K) ve ağır metal içerikleri ( Pb, Cd, Ni, Cr, Cu, Zn) belirlenmiştir. Elde edilen verilerin istatistik analiz sonuçlarına göre çim biçim zamanı ile arıtma çamuru uygulamalarının birlikte etkisi (intereaksiyonu); bitkide incelenen ağır metallerden kurşun hariç istatistiksel anlamda önemli olmuştur (p≤0,01). Arıtma çamurunun maksimum doz uygulamasının ağır metal içeriği yönetmelik kapsamında kalmakta olup çim bitkisine gübre olarak kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Sewage sludge consists of nutrients, heavy metals and organic compounds. The usage of sewage sludge in agricultural fields will reduce the negative effects on the environment and will promote soil productivity hence plant growth. For this purpose, four doses of sewage sludge obtained from Çanakkale Municipality Sewage Treatment Plant (a control dose where no sewage sludge is applied, the maximum dose permitted, half of the maximum dose, twice of the maximum dose) have been combined with the agricultural soil taken from Dardanos Campus, and British grass (Lolium perenne) has been grown. Statistical analysis results showed that interreaction of grass cutting time and sewage sludge applications; except plant lead content has been found statistically significant (p≤0,01). The regulations concerning to the maximum dose implementation of sewage sludge may stand in a regulations and it is recommended to use it as fertilizer for the grass plant.