Okullarda yaşanan yönetsel sorunların iletişim sorunları ile ilişkisinin araştırılması
The investigation of the administrative problems and communication problems facing in the primary schools
  1. Tez No: 527195
  2. Yazar: İNCİ GENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DEMİRBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmanın amacı, yönetici-öğretmen arasında yaşanan yönetsel sorunların iletişim sorunları ile ilişkisini incelemektir. Araştırma 2017-2018 eğitim öğretim yılı 1. Döneminde Ankara ili Etimesgut ilçesinde görev yapan 407 sınıf öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeliyle hazırlanmıştır. Yönetici – öğretmen arasında yaşanan yönetsel sorunların iletişim sorunları ile ilişkisini incelemek için araştırmacı tarafından hazırlanan 31 maddelik yönetsel ve iletişim sorunları ölçeği kullanılmıştır. Veri analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistiki işlemlerden frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( ), t testi, One-Way ANOVA, Pearson çift yönlü korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre yönetsel sorun bağlamında; okul yönetiminin alınan kararların tartışılmasına izin vermemesi önemli bir sorun olarak değerlendirilirken iletişim sorunları bağlamında; okul yönetiminin olaylara kendi tarafından bakması önemli bir sorun olarak değerlendirilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin yönetsel sorunlarının ve yönetsel süreçte karşılaştıkları iletişim sorunlarının cinsiyete ve kıdeme göre anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin yaşadıkları yönetsel sorunlar ile yönetsel süreçte yaşadıkları iletişim sorunları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuş ve sınıf öğretmenleri tarafından yönetsel süreçte yaşanan iletişim sorunlarının yönetim sorunlarının %71,6'sını yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationship between the administrative problems between manager and teacher and communication problems. The research was conducted with the participation of 407 primary school teachers who works at the city of Etimesgut in the province of Ankara in the first term of the 2017-2018 academic year. The research was prepared using the relational scan model that is the one of the general screening models. A 31-item managerial and communication problems questionnaire prepared by the researcher was used to examine the relationship between the administrative problems between manager and teacher and communication problems. The data was analysed with SSPS program. In the analysis of the data, frequency (f), percentage (%), arithmetic mean ( ), t test, One-Way ANOVA, Pearson bidirectional correlation analysis and multiple regression analysis techniques were used. According to the primary school teachers, the main problem for the administrative problems is that the school management do not let to discuss the decisions that have been taken and the main problem for the communication problems is that the school management consider the circumstances according to their perspective. It has been found that the administrative problems of the primary school teachers and the communication problems they encountered in the administrative process do not show any significant difference according to sex and seniority. There was a meaningful positive relationship between administrative problems experienced by primary school teachers and communication problems they experienced in administrative process and it was determined that the communication problems experienced by primary school teachers predict 71.6% of the administrative problems.