Türkiye'de cari açık ve finansmanın kalitesi (2002-2016)
Current account deficit in Turkey and its financing quality (2002-2016)
- Tez No: 527197
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarından biri yüksek cari işlemler açığıdır. Cari açık, Türkiye'de 2000'li yıllarda büyük artış göstermiştir. Bu noktada yurtiçi tasarrufların yetersizliği, üretim ve ihracatın ithalata bağlılığı, enerji kaynaklarında dışa bağımlılık, değerli reel kur, dış ticaret hadleri, finansal piyasaların genişlemesi ve rekabet gücünün düşüklüğü cari açığın derinleşmesinde önemli rol oynamıştır. Özellikle 2002 sonrası cari açıktaki aşırı yükselişler; bu dönemde açığın nedenlerinin, finansman kalitesinin ve sürdürülebilirliğinin incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın amacı 2002-2016 arasında Türkiye'de cari açığın nedenlerini ve gelişimini analiz etmek ve finansmanın kalitesini göstermektir.
Özet (Çeviri)
One of the Turkish economy's most important problem is high current account deficit nowadays. Turkey's current account deficit showed enormous increase since 2000's. At this point, domestic saving's insufficiency, external loyalty of production and export, external dependence for energy sources, valuable real exchange rate, terms of trade, expansion of financial markets and low competitiveness plays an important role in the deepening of current account deficit. Especially after 2002, extreme rising in current account deficit requires causes of current account deficit and its financing quality and sustainability should be studied. In this context, the aim of this study is to analyze causes and progress of current account deficit in Turkish economy and to show its financing quality between 2002 and 2016.