Tuzlu ortamlardan izole edilen Aspergillus türlerinin biyoaktif metabolitleri açısından taranması ve üretimin koşullarının optimizasyonu
Screning of bioactive metabolites on Aspergillus spp. from hypersaline environments and optimization of production conditions
- Tez No: 527222
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, hipersalin ortamlara adapte olmuş mikrofungus izolatlarının antioksidan ve antimikrobiyal aktivitesi açısından taranarak etkin metabolit üreticileri belirlemek ve üretim koşullarını istatistiksel tasarım yöntemleriyle ortaya koymaktır. İlk olarak 300 fungal izolat in vitro antioksidan ve antimikrobiyal aktivite açısından basit yöntemlerle taranmıştır. Antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteyi değerlendirmek için DPPH serbest radikal süpürücü aktivite tayin yöntemi ve agar blok difüzyon testi kullanılmıştır. Aspergillus izolatlarının sıvı kültürde 27°C'de 7 günlük inkübasyon sonucunda elde edilen filtratların etil asetat özütlerine antioksidan ve antimikrobiyal aktivite testleri uygulanarak ikinci defa taranmıştır. Bulgular, denenmiş diğer cinslere göre daha fazla oranda Aspergillus ve Penicillum türünün etkili metabolitler ürettiğini destekleyici yöndedir. Tarama sonuçlarına göre seçilen CT 4.24 kodlu Aspergillus clavatus izolatının etkin metabolit üretim koşulları istatistiksel yöntemlerden sırasıyla Plackett Burman ve Full faktöriyel tasarım kullanılarak optimize edilmiştir. A. clavatus ile metabolit üretiminde sükroz ve peptonun önemli besiyeri bileşenleri olduğu, sükrozun denenen 30 ve 50 g/l konsantrasyonlarının etken madde üretimini olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Belirlenen optimum koşullarda yapılan üretim sonucu elde edilen etil asetat özütünün serbest radikal süpürücü aktivitesi %94,40 (DPPH) ve minimum inhibisyon konsantrasyonları ise S. aureus ATTC 29213 için 62,5 μg/ml, E. coli ATTC 25922 için 125 μg/ml olarak tespit edilmiştir. Sonuçlar hipersalin ortamlardan izole edilen halotolerant/halofilik funguslar tarafından üretilen metabolitlerin yeni doğal antioksidan ve antimikrobiyal bileşiklerin potansiyel kaynağı olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose this study is to identify the producers of effective metabolites by screening antioxidant and antimicrobial activities of microfungi isolates adjusted to hypersaline media and to reveal production conditions by statistical design methods. Firstly, 300 fungal isolates were screened in vitro for antioxidant and antimicrobial activity by simple methods. DPPH free radical scavenging activity determination assay and agar block diffusion assay were used to evaluate antioxidant and antimicrobial activity. Aspergillus isolates were screened twice by applying antioxidant and antimicrobial activity tests on ethyl acetate extracts of filtrates obtained in liquid culture at 27° C for 7 days as a result of incubation. The findings support the more effective metabolites of Aspergillus and Penicillum species compared to other genus tested. The effective metabolite production conditions of CT 4.24 coded Aspergillus clavatus isolates selected by screening results were optimized using statistical methods, Plackett Burman and Full factorial design, respectively. It has been understood that sucrose and peptone are important nutrient components in the production of metabolites by A. clavatus, and sucrose concentrations of 30 and 50 g/l are effective in the production of active ingredients positively. The minimum inhibitory concentrations of the ethyl acetate extract obtained from the determined optimum conditions were 62.5 μg / ml for S. aureus ATTC 29213, and 125 μg / ml for E. coli ATTC 25922. The results reveal that metabolites produced by halotolerant/halophilic fungi isolated from hypersaline environments can be a potential source of novel natural antioxidant and antimicrobial compounds