Osmanlı liberal düşüncesinde Ulum-ı İktisadiye ve İctimaiye Mecmuası (1908-1911)'nın önemi
Liberalism in the Ottoman economic thought
- Tez No: 52726
- Danışmanlar: MEHMET ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET“Osmanlı İktisadi Düşüncesinde Liberalizm”konusu ile amaçladığımız çoğunlukla,“Ulûm-ı İktisadiye ve İçtimaiye Mecmua- sı'nm”da desteklediği örnekler eşliğinde, Osmanlı İmparatorluğu'nda bir zorunluluk halinde kendini dayatan ve bir dönemin öncü aydın kadrosu tarafından öncelikli gereksinim olarak uyarlanan liberal ekonomik görüşlerin irdelenip Osmanlı düşününde yeni olan bu ekonomik felsefenin, klasik Osmanlı sisteminden ayrılan yönlerini izah edebilmektir. 1908 Jön Türk hareketi liberal açılımlar arzulayan bir devrimdi. Bu hareketin sonucu olarak iktisadf düzenin liberalleştirilmesi yolunda büyük bir çaba içerisine girilmiş, Osmanlı girişimciliği gayri müslim azınlıklar ve Batılı uyruklara imtiyaz ve ayrıcalıklar verilmek suretiyle teşvik edilmek istenmiştir. Ekonomik olarak“arz ve talep dengelerinin piyasalarda üretici ve tüketiciler arasında kendilğinden oluşması”şeklinde tarif edebileceğimiz liberalizmin hangi zorunluluklar karşısında benimse nip, ne gibi güç şartlar altında geliştiğini,“Ulûm-ı İttisadiye ve İçtimaiye Mecmuası”, yazarlarının görüşlerinden izleyeceğiz. Bunun için 18. ve 19. yy. Osmanlı ekonomi tarihi ile ilgili olarak yazılmış araştırmalara başvuracağımız gibi, Milli Kütüphane'de 27 sayılık geniş bir“İktisadi Liberalizm”envanteri olarak bulunan UİİM'nı ağırlıklı olarak kullanacağız. Çalışmamızın niteliği klasik Osmanlı ekonomik faaliyetlerinin temel ayrım noktası olarak belirlediğimiz Tanzimat Fermam (1839)'ndan sonraki gelişim evrelerini, liberal terimin Osmanlı ülkesindeki öncüleri olarak niteleyebileceğimiz Mehmed Cavid, Ahmed Şuayb, Rıza Tevfik ve Aynizade Hasan Tahsin'in görüşleri eşliğinde, karşılaştırmalı olarak sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the subject of“Liberalisin in the Ottornan Economic Thought”we generally mean the ideas that were also supported by the Ottoman intellectuals and the“Ulûm-ı İktisadiye ve İçtimaiye Mecmuası”(The Joumal Of Economic and Social Sciences). in this study the liberal trends and its supporters in the Ottoman Empire have been analyzed. We examine this ideology and its differentiation from the classical Ottoman Economic Thought. The Young Türk movement of 1908 tended to liberalize the economic system. As a result they tried to develop the private enterpereneurship by giving concessions to the non-muslim subjects of the Ottoman Empire and to the foreigners. The question of how liberalism developed and practised and under which circumstances the Ottomans applied this ideology are answered through an analysis of the“Ulum-ı İktisadiye ve İçtimaiye Mecmuası”To carry out this project the 27 issues of the“Ulûm-ı iktisadiye ve İçtimaiye Mecmuası”are examıned thoroughly and a vast literatüre of secondary sources related with the economic history and devolepments in Ottoman Empire is used. This project aims at making a comparative study of the ideas supported by the pioneers of liberal thought in the Ottoman Empire, namely Mehmed Cavid, Ahmed Şuayb, Rıza Tevfik era (1839) has generally been accepted as a tuming point in the Ottoman economic and, of course, social history. We encounter post- Tanzimat developments that paved the way for the ideology in question. V