Çukurova koşullarında turfanda patates yetiştiriciliğinde farklı azot dozlarının verim ve tarımsal özelliklere etkileri
The effects of different nitrogen doses on yield and agricultural properties in early potato farming under the Cukurova conditions
- Tez No: 527263
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Çukurova koşullarında turfanda patates yetiştiriciliğinde farklı azot dozlarının verim ve tarımsal özelliklere etkisini belirlemek amacı ile bu deneme 2016 yılında Adana ili İmamoğlu ilçesi Saygeçit mahallesinde kuruldu. Çalışma, tesadüf parselleri deneme deseninde, yedi farklı azot dozunun (0, 5, 10, 15, 20, 25, 30 kg/da), üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Denemede; uygulamalarda bitki başına sap sayısı (adet/bitki), bitki boyu (cm), bitki başına yumru sayısı (adet/bitki), bitki başına yumru verimi (gr/bitki), tek yumru ağırlığı (g), küçük yumru oranı (%) ve dekara yumru verimine (kg/da) etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak; sap sayısı, tek yumru ağırlığı ve küçük yumru oranında azot etkisiz bulunurken; dekara yumru verimi, bitki başına yumru sayısı ve bitki başına yumru veriminde 20 kg/da dozunun en verimli olduğu tespit edilmiştir. Bitki boyu ise azot miktarına paralel şekilde artış göstermiş olup 30 kg/da dozda en yüksek boy uzunluğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This experiment was established in 2016 in Saygeçit town of Imamoglu district of Adana province in order to determine the effect of different nitrogen doses on the yield and agricultural properties in early potato farming under the Çukurova conditions. The study was carried out for 7 different nitrogen doses (0, 5, 10, 15, 20, 25, 30 kg N / da) in the experimental design of random blocks.with 3 repetitions. . In the experiment; the effects of the different nitrogen doses on the number of scapus per plant (number / plant), plant height (cm), single tuber weight (g), small tuber ratio (g / plant), number of tubers per plant (%) and the yield of tuber per decare (kg / de) was investigated. As a result, it was found that the nitrogen was negligible for the number of scapus, single tubers weight, and small tubers; 20 kg /de dose was the most efficient at the number of tubers per plant, and tuber yield per plant. The plant height was showed parallel increased to the amount of nitrogen and the highest height length was determined at 30 kg/da dose.