Mısır tarımında azot nitrifikasyon inhibitörünü kullanarak azot kullanımının azaltma olanaklarının araştırılması
To study the possibilities of reducing nitrogen usage by using nitrogen inhibitor in growing maize
  1. Tez No: 527271
  2. Yazar: HALİL BOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bitkilerin genel olarak en çok gereksinim duyduğu besin elementi ise dünya çapında tarım arazilerinde eksikliğine en çok rastlanan bitkiler için makro seviyede gereksinim duyulan azottur . Azot bitki bünyesinde birçok önemli organik bileşiğin yapısında bulunmaktadır. Tarımsal faaliyetler için azot vazgeçilmez bir uygulamadır. Toprağa uygulanan azotun büyük bir kısmı çevre koşullarına bağlı olarak bitkiler tarafından kullanılamadan kayıplara uğramaktadırlar. Dünya genelinde bu kayıpları azaltmaya yönelik çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda azot yitimlerini önlemeye yönelik tedbirlerden biri olan nitrifikasyon inhibitörünün azot kayıplarına etkileri ve azot kullanımı azaltma olanakları araştırılmıştır. Artan dozlarda DMPP inhibitörlü gübresi kullanılmış (8.4 12.6) kg/da ve mısır bitkisinin büyüme ve gelişme hızına göre de azot ihtiyacını karşılama olanakları araştırılmıştır. Yürütülen çalışma sonucunda mısır bitkisinin yapraklarında N içeriğinde artış olmazken mısır ürün veriminde artış gözlemlenmiştir. Koçan yaş ve kuru ağırlığında, bitki kuru ve yaş ağırlığında artışlar meydana gelmiştir. Bitki klorofil içeriği, maksimum floresans, SPAD okumaları ve mısır tane verimi artmıştır. Görülen bu etkiler uygulanan azot dozlarındaki artışa paralellik göstermektedir. Yapılan çalışma sonucunda inhibitörlü gübrenin azotun bitki tarafından alımını arttırmadığı fakat kaybına engel olarak topraktaki sürekliliğini arttırması sonucunda bitkinin fizyolojik parametrelerinde gelişime sebep olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nutrient most commonly needed by plants is nitrogen which is needed at macro level for the most common crops in agricultural land worldwide. Nitrogen is found in the structure of many important organic compounds in the plant. Nitrogen is an indispensable application for agricultural activities. Due to the environmental conditions most of the nitrogen applied to the soil is lost before plants use. Various studies are being carried out worldwide to reduce these losses. In this context, one of the measures to prevent nitrogen depletion, the effects of nitrification inhibitor on nitrogen losses and the possibilities of reducing nitrogen use have been investigated. At increasing doses, DMPP-inhibited fertilization was applied (8.4-12.6) kg / da and the possibility of meeting the nitrogen requirement according to the rate of growth and development of corn plant has been investigated. As a result of the work carried out, an increase in corn yield was observed while there was no increase in the content of N in the leaves of corn. In the wet and dry weight of the ranch, plant dry and wet weight increases. Plant chlorophyll content, maximum fluorescence, SPAD readings and corn grain yield increased. These effects are parallel to the increase in nitrogen doses applied. As a result of the study, it has been found that the inhibitory nitrogen fertilizer does not increase the uptake by the plant, but as a barrier to loss, it increases the physiological parameters of the plant as a result of increasing its continuity in the soil.