Türkiye'deki dijital platformların kullanılabilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of digital platforms in Turkey in terms of usability
  1. Tez No: 527290
  2. Yazar: SEDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Günümüzde kürelleşme ve rekabet kullanıcı odaklı tasarımı gerektirmektedir. Son yıllarda kullanılabilirlik çok önemli bir konu haline gelmiştir. Kullanıcı perfomansı ile birlikte kullanıcı memnuniyeti düşünüldüğünde, kullanılabilirlik bugünün rekabetçi pazarında ürün başarasını belirleyen anahtarlardan birisidir. Bu çalışmada Dijital TV platformlarının seçilme nedeni kullanılabilirlik konusunun platformlar için de esas olmasıdır. Platformlarla yakın etkileşimde olan kullanıcılar için kullanılabilir bir dijital platform tasarlamak çok önemlidir. Bu çalışmada 3 farklı Dijital TV platformu seçilmiş ve onların kullanılabilirliği incelenmiştir. Farklı Digital TV platformlarının kullanılabilirliği karşılaştırılmıştır. Bu bağlamda, 14 kullanıcı (karar verici) bu platformları değerlendirmiştir. Dijital TV platformlarını değerlendirmede performans beklentileri kullanılmıştır. En iyi alternatif çok kriterli karar verme yöntemi olan Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ile belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Globalization and the competition necessitate the user-oriented design today. In the last years, usability has become a very important research subject. Usability, considering user satisfaction along with the user performance, is one of the key factors in determining the success of a product in today's competitive market. Digital TV platforms are selected for this study since usability is highly important for them. Designing a usable Digital TV platform is extremely important for users who have close interaction with them. In this study, 3 different Digital TV platforms are selected and their usability is analyzed. Different Digital TV platforms are compared in terms of their usability. In this context, fourteen users (decision makers) evaluate three different Digital TV platforms. The usability criteria used in Digital TV platforms evaluation is created one category: performance expectations. The best alternative is determined with a robust multi-criteria decision making method that is Analytic Hierarchy Process (AHP).