Large-scale semi-empirical pseudopotential electronic structure of self-assembled InGaAs quantum dots
InGaAs kuantum noktalarının büyük ölçekte yarı-deneysel potansiyellerle elektronik yapısı
- Tez No: 527291
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN BULUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
The so-called second quantum revolution emerged at the beginning of the second millennium, opening up a path to realization of spin-qubit-based quantum computing by means of controlling and protecting quantum coherent processes. Thus, along this spirit, the self-assembled quantum dots (SAQD) made a tran- sition from conventional optoelectronic devices to spin-qubit applications. One specific problem that can benefit from this is the electron spin resonance (ESR) of a single-electron in a SAQD which could not be reproduced after its demonstration for more than ten years. The lack of insight for the electronic structure of SAQDs and g-factors changing with its properties might be the underlying reason for the decade-old puzzle. Towards the goal of understanding the ESR, atomistic large-scale semi-empirical electronic structures of InGaAs SAQDs having different shapes, sizes and indium concentrations are calculated using linear combination of bulk bands method. Two approaches to extract envelopes of the wave functions are demonstrated since the resulting wave functions have the fast fluctuations and understanding them might not be always possible. Calculated electronic structures and wave functions are compared and were found to be in agreement with the general theoretical and experimental findings paving the way to the calculation of g-factors in accordance with our eventual aim.
Özet (Çeviri)
̇Ikinci binyılın başlangıcında ortaya çıkan ikinci kuantum devrimi, spin-kübit tabanlı kuantum bilgisayara bir yol açtı. Bu devrim ile beraber kendiliğinden bir araya gelmiş kuantum noktalar (KN) aygıt yapımı uygulamalarından ziyade spin-kübit uygulamalarında kullanılmak amacıyla araştırılmaya başlandı. Gösterildiği tarihten günümüze kadar, on yıllık süreçte bir KN'deki tek elektronun elektron spin rezonansı (ESR) tekrarlanamadı. Bunun en büyük nedeni KN'lerin elektronik yapılarının ve bu yapıların özellikleri ile değişen g-faktörünün teorik açıdan iyi anlaşılmadığından olabilir. ESR'nin tekrarlanamamasının nedenlerini anlama hedefine doğru, farklı şekil, boyut ve konsantrasyonlara sahip InGaAs (indiyum galyum arsenit) KN'lerin büyük ölçekli yarı-ampirik atomik elektronik yapıları, yığık bantların doğrusal bileşimi yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Atomik yapının hesaplarda göz önünde bulundurulmasından kaynaklı, dalga fonksiyonlarının hızlı dalgalanmaktadır. Bundan ötürü dalga fonksiyonu zarflarını elde etmek için iki yöntem geliştirilmiştir. Değişik yapılarda InGaAs KN'leri için hesaplanmış elektronik yapılar ve dalga fonksiyonları karşılaştırılmış ve genel teorik ve deneysel bulgular ile uyumlu olduğu saptanmıştır. Bu da nihai hedefimiz olan g-faktörü hesapları için önemli bir aşama teşkil etmektedir.